Youtube yine kapalı. Yine aynı hikaye… Ama bu sefer aynı tartışmalar olmasın. Hepimiz biliyoruz ki; teknik açıdan Türk Telekom Youtube’a erişimi tamamen engelleyemez. 1 Kapıyı kapatsa, dışarıya çıkmak için 99 kapı yine açık kalır ve isteyen istediğini yine yapar.
Eeeee tabi ki de o kapıların nerede olduğunu da bilmek gerekiyor. Dikkat ederseniz Telekom tarafından mahkeme kararı sonucunda sitelere erişimi engellemeye çalışırken, Türkiye’deki internet kullanıcılarının internete çıkarken en çok kullandıkları protokolleri ( TCP/IP – DNS) dikkate alıyor.
 Daha önce Youtube’a erişim mahkeme kararıyla engellendiğinde; basit bir işlemle DNS’ lerimizi değiştirip keyfimize bakıyorduk. Kimin umurunda ki mahkeme kararı? Hem mesela ben illa suç işlemek için mi giriyorum Youtube’a? Türkiye de 30 milyona yakın internet kullanıcısı var ve bunun çoğunluğu Youtube’u aktif olarak kullanıyor. Bu insanlar suç işlemek için mi yoksa ücretsiz sağlanan bir hizmetten faydalanmak için mi giriyorlar o siteye?
 Ama sağolsun ülkemizin hayat akışına yön veren Siyasiler, Medya Kuruluşları ve Sivil Toplum Örgütleri; tutturmuşlar AKP ‘nin kapatılma davası, Ergenekon, ve daha bir sürü gereksiz muhabbet…
 Tabi bununla uğraşacak ülkenin, beni Youtube’a erişirken suç işlemek amacıyla girecek birinden ayıracak bir sistemi veya bununla ilgili bir çalışma yürütmesi aklının ucundan bile geçmiyor ve bundandır ki; bu sefer ki erişim engeli diğerlerinden daha fazla sürdü ve ben bu yazıyı yazarken halen sürüyor.
 Medya ve Siyasetçi’ lerimiz; kendine malzeme oluştururken, ülkenin kaosa sürüklenmesini umursamıyorlar bile… Sağ duyu diyenlerin lafları havada uçuşuyor ama icraate gelince herkes bir birini eleştiriyor ve dolayısıyla sorun giderek büyüyor…
 Böylece yerimizde sayıyor, teknolojik birkaç çok önemli problemi anımsamıyoruz. Diğer ülkeler ise bizim savunmaya ayırdığımız geliri; onlar kendi koşulları içinde teknolojik gelişimlere alt yapı sağlamak için ayırıyor ve bunu yaptığı içinde biz onlara muhtaç oluyoruz, maddi konuda onlara borçlu kalabiliyor ve onlar istediği ülkeye saldırıp barış getirdiğini veya barış getirmek için o ülkeye girdiğini iddia edebiliyorlar.
 Ben de hiç faydası olmayacak, ülkemizin içinde bulunduğu kavgadan, gittiği kaos ortamından; siyasetçilerin vazgeçmeyeceklerini bile bile böyle bir konuya değiniyorum. Ne acı değil mi?
 Ben Youtube ‘a erişim yasağından bahsediyorum. Konuyu başka yerlere çekmiyorum. Sonuçta bahsettiklerim bu yasağın olmasını ortaya çıkaran ve bu tür problemlerin ilerde de yaşanmasına neden olabilecek ülkemizin başına bela, kurtulamadığı olaylardır. Bahsettiğim olayları yaşamamış olsaydı ve ülkemiz için çalışıyor olsaydık ya da siyasetçilerimiz, medyamız, sivil toplum örgütlerimiz öyle olsalardı; ben bu yazıyı yazmaz; Youtube’a girmeme gibi bir derdimiz de olmazdı…
 Bu konuyla ilgili bir cilt kitap da yazsam; bizim bu medyamız, siyasetçilerimiz, iç ve dış borçlarımız olduğu sürece bizim gelişimimiz doğal olarak başka devletler tarafından engellenecek, bize hizmet için seçtiğimiz siyasetçilerimiz bize meclis kürsülerinden artistlik yapmaya devam edecekler. Ve biz de daha böle çok ah çekeceğiz(!)
 Youtube ‘dan Türkiye deki kullanıcıların erişim engeliyle nedeniyle bir açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 Son kapatma kararına neden teşkil eden videoları inceledik ve YouTube içerik politikasına aykırı içeriğe sahip olmasından dolayı yayından kaldırdık. YouTube'a Türkiye'den kısa bir süre içerisinde erişimin tekrar sağlanmasını bekliyoruz. YouTube olarak Türk kanunlarına aykırı olabilecek içeriğe ilişkin sorunları gidermek amacıyla yetkililerle işbirliğine her zaman hazırız."
 


Bakınız ne kadar akılcı ve profesyonel bir açıklama olmuş, çünkü Türkiye ‘den Youtube’a erişimin engellenmesi demek; sahibi Google için belli miktarda bir maddi kayıp demek ve bu durum onların hiç hoşuna gitmiyor. Belki maddi çıkarları olmasa, bizi takmazlardı bile… Kim bilebilir ki?
 Youtube’a erişim konusunda aklımıza gelen birkaç soru var.
 Youtube’a erişim nasıl sağlanır? Youtube yasağı nasıl kaldırılır? Mahkeme kararı ne zaman kaldırılır? vs.
 Mahkemenin ilk erişim kararı olmadığı için Telekom da artık tecrübeli hale geldi. Ve biz DNS’lerimizi değiştirsek bile; yine de Youtube açılmıyor. Çünkü bu sefer Youtube’un IP adresi engellendiği için bu kapı da kapalı yani. Benim önereceğim yol ise şu:
 http://www.trproxy.net/index.php?q=aHR0cDovL3d3dy55b3V0dWJlLmNvbQ%3D%3D&hl=3cc
 adresine tıklıyor ve güle güle kullanıyorsunuz…
 Bu arada sitenin üstünde bulunan ve başında Adress yazan text box’a mahkeme kararıyla engellenmiş hangi siteyi yazarsanız yazın, erişebilirsiniz.