Bugün yaklaşık on sekiz gündür (çaresiz) beklediğim bir alan adının tahsisi için başvuru gerçekleştirdim. Şimdi herkesin aklına şöyle bir şey gelmiştir. Alan adını alan şahıs veya kuruluş varsa, tabiî ki de bu hakkı sonlanana kadar benim beklemem gerekir. Böyle bir durumda alan adı sahibinin hakkı bitene kadar; o isim ona aittir ve başkası tarafından satın alınamaz veya haberi dışında kullanılamaz. Doğrudur!
Fakat bahsettiğim alan adı “com.tr” uzantılı olup, ancak belge karşılığında tahsis edilebiliyor. Bunun için alan adını alacak firma Ortadoğu Teknik Üniversitesi .tr Alan Adı Yönetimin hazırlaşmış olduğu alan adı tahsis formunu, Ticaret ve Sanayi Odasından alınmış Faaliyet belgesi ve Oda scil kayıt suretini ODTU .tr Alan adı yönetimine göndermesi gerekiyor. Belgeler incelendikten sonra başvuru kabul edilip ödeminin yapılması bekleniyor. Ödeme yapılırsa başvurulan alan adının tahsisi gerçekleşiyor.
Diyarbakır da Elektrik ve Telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren bir firmanın müdürü bana şirket isimlerini ‘com.tr’ uzantılı olarak tahsis etmem için beni yetkilendirdi ve gerekli belgeleri bana ulaştırdı. Alan adını tahsis etmek üzere ilgili alan adını sorgulattım.
Bu alan adı için sonuçlanmamış bir başvuru mevcuttur. Eğer bu alan adı ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak isterseniz lütfen aşağıdaki kutuya e-posta adresinizi giriniz.
Şeklinde bir uyarıyla karşılaştım. Biraz şaşırdım. Çünkü ilk defa böyle bir olay ile karşılaşıyordum. Hemen .tr Alan Adı Yönetimine bir mail attım ve bu konuda destek istedim.  Ayrıca bahsi geçen firmanın bana alan adlarını tahsis etmem için vermiş olduğu yetkiyi kanıtlamak için web üzerinden, firmanın bana ulaştırmış olduğu belgeleri gönderdim. Kısa bir süre sonra gelen cevapta şunlar yazıyordu:

Herhangi bir alan adı için bir başvuru bulunması durumunda, aynı alan adına başvuru yapılmak istendiğinde; sistem ilgili alan adı başvurusunun iptal olması ve yeniden başvuruya açılması ihtimaline karşılık taraflara haber vermek amacıyla e-mail adreslerini almaktadır. Bu durumun benzeri 4kenerji.com.tr alan adı için de geçerlidir. Belgeli alan adlarına başvuru yapılması durumunda, alan adının belge bekleme süresi 15 gün olarak belirlenmiştir (Ayrıntılı bilgi için Yardım Destek/Politikalar Kurallar ve İşleyiş sf.4) Belge gönderme işlemi alan adı başvurusunun online olarak yapılması sonrasında web ya da faks yoluyla yapılmakta, ve başvuran kişinin belgeleri değerlendirilebilmektedir. Alan adına başvuru yapmadan belge gönderilmesi durumunda belge incelenememektedir. İlgili alan adına başvuru yapabilmek için lütfen alan adının başvuru sürecini takip ediniz.

Şaşırmıştım. Çünkü .tr alan adlarının satılması veya kiralanması yasak olup, bu tür durumları engellemek için belge gönderme şart koşuluyor. Başıma gelenlerden önce bu sistemin çok mantıklı ve akılcı olduğunu düşünüyordum bugüne kadar… Fakat gerçekten de ‘Bir musibet, bin nasihatten daha iyi(ymiş!)’
Elinde hiçbir yetki ve belge bulunmayan kişiler firmaların .tr uzantılı alan adı olarak isimlerinden esinlenerek başvurabiliyor ve belge gönderimi için on beş gün süre tanınıyor başvurana… Üstelikte bu on beş günlük süre içerisinde hak sahibi firmalar kendi isimleri için alan adı başvurusunda bulunamıyorlar. Ellerinde belge dahi olsa yukarıda bana verilen cevabı onlar da ilgili mercilerden alırlar!
Uygulanan bu sistem başlı başına yanlış. . Ben bugün Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlanan tüm firmaların alan adı başvuru haklarını elinden alıp onları on beş gün iş kaybı zararına uğratmak istesem herhalde pek de zor olmaz. Ha ne dersiniz?
Gelelim benim yaşadığım problemin içeriğine… Şimdi aklınızda hemen bu adam neden on sekiz günden bahsediyor? Diye bir soru oluşmuş olabilir. Maalesef on beş günlük sürenin on sekiz gün olmasında da ODTÜ tr. Alan Adı Teknik Yönetiminden kaynaklanıyor. Kurmuş oldukları yönetim sistemi süresi geçmiş ve onaylanmamış başvuruları otomatik olarak iptal etmiyormuş. Bunun için .tr alan adı yönetiminde çalışan teknik personellerden birinin bunu manuel (elle) olarak birkaç tık yapması gerekiyormuş… Telefon ile görüştüğüm T*** hanım bana bu konuda yardımcı olamayacağını başvurunun on sekiz güne uzamış olmasının iş yoğunluğundan kaynaklandığını ve bekleyen bu başvurunun iptalinin kendi yetkisi dışında olduğunu söyledi. Bu konuyu yetkili birine aktardığını problemin en kısa sürede çözüleceğini telefondan söyledi söylemesine ama; benim bir on sekiz gün daha beklemeye niyetim yoktu. Çok fazla ısrar edipte, ‘Madem on beş günlük süre koymuşsunuz neden beni on sekiz gün bekletiyorsunuz? Kendi koymuş olduğunuz kuralları yerine neden getirmiyorsunuz?’ dedim. Baktı olacak gibi değil beni yetkisi daha güçlü bir arkadaşına aktardı. Yaklaşık on altı dakikadır telefon ile görüşüyorum ve halen haklı olduğum halde bana bir çözüm üretilmemiş olmaması beni sinirlendiriyordu. Üstelik ben beklerken telefon kesildi. Ben yanlış anladım acaba bunlar yüzüme mi kapattı lan? Dedim kendi kendime… Bu devlet daireleri insanı Psikopat eder. Görmüyor musunuz? Kendi kendime lan demişim! Numarayı sinirli bir şekilde tekrar çeviriyordum ki cep telefonum çaldı. Numara ODTÜ ‘nün idi. Cevap verdim. Az önce T*** hanımın beni aktardığı teknik arkadaş telefondan probleminiz neydi diye sormaz mı? Aklıma Recep İVEDİK filmi geldi. Gelen konu neydi, giden konu neydi? Diye soruyor. Sinirim bir seviye daha arttı. Problemimi sabırla bir daha anlattım ve karşıdaki ses ben bekleyen başvuruyu iptal ettim. Şuan başvurabilirsiniz deyince; içimden ‘Oh be… Allah senden razı olsun!’ dedim. Teşekkür edip telefonu kapattıktan sonra, hemen bilgisayardan sorgulattım alan adını… Gerçekten de problemim çözülmüştü.  Bir alan adının tahsisi için değil de başvuruyu yapabilmek için on sekiz gün beklemeyi gelin bir de bana sorun.
Sizde benim yaşadığım olayla benzer bir durumu yaşamak istemiyorsanız, Türkiye de bir on yıl daha hiçbir resmi kuruma güvenmeyin. Devlet memuru kafasıyla yapılan sistemler pek sağlıklı olmuyor maalesef. Herkes rahatını düşünüyor. Kimse elini taşın altına bırakmıyor. Ezilen yine vatandaş oluyor… .tr Alan adı yönetimi bu duruma daha mantıklı bir çözüm getirmezse, benim yaşadıklarımı yaşayanların sayısı gün geçtikçe artar.