19 users (Kişi Tarafından Bu YazıyaYorum Yapılmış)

Subscribe to this post comment rss or trackback url
mygif
ciholi says in Ocak 21st, 2008 at 03:31

bende knıyorum ramazan…
burda dikkat edilmesi gereken cok nokta var.. TV çağın hipnotizma aracı ve gercekten de hedefine uygun kullanılıyor…
güzel noktalara değinmişsin… çok kişiye ulaşması dileğiyle…

mygif
Bora BIÇAKCI says in Ocak 21st, 2008 at 03:36

İstedikleri konuyu kendi istedikleri şekilde insanlara empoze ettiklerini çok güzel bir şekilde açıklamışsın kardeşim. Kutlarım seni

mygif
Fatih Mangal says in Ocak 21st, 2008 at 08:49

Merhaba arkadaslar…Kardesim çok güzel bir konuya deginmissin..Neden se Yararlı olacak programlar gece yarısı yayınlanıyor…Bizim ülkemizin şarkıcıya ihtiyacı yok ki durmadan şarkıcı yarısması yapılıyor bızım bilim adamlarına ihtıyacımız var…Mesala 2 yıl önce Almanya Türkiyeden 40.000 IT uzmanı istedi ama karsılayamadık neden çünkü Türkiyede toplam 40.000 IT uzmanı zaten yok…Peki kim karşıladı bunu Hindistan…Hindistan ile bizim bilişim sektorune girişimiz aynı…Ama ne oldu onlar çalıştı çabaladı ve su an IT sektorunun en cok eleman ureten ulkesi haline geldı…Bizde daha kendı ulkemizdeki eleman ihtiyaçlarını karsılayamıyoruzz…Bu olaya birilerinin dur demesi lazım artık sarkıcı degıl bilim adamı yarısmaları yapılması gerekıyor ve yararlı programların gece 12 den sonra degıl ınsanların TV yı ızledıgı saatlerde yayınlanması gerekıyor…
Ramazan Başarılarının devamını diliyorum kardesım…
İyi Çalışmalar

mygif
Çağdaş Korkut says in Ocak 21st, 2008 at 10:54

Ben de bu konuda sana katılıyorum. Şahsen hatırlayamadığım kadar uzun zamandır televizyonun önüne kurularak zaman harcamadım, haberlere göz atmak dışında.. Kanalların bana neredeyse hiç seçme hakkı tanımadığını, ne yaparsam yapayım benzer içerikte programlar izlemek zorunda(!) kaldığımı ve kendi istediğim içerikte kitaplar okuyabileceğim ya da başka türlü faydalanabileceğim işler yapacağıma zamanını televizyon ile sömürdüğümü farkettiğim zamandan beri izlemiyorum.

Yayınlanan onlarca (yüzlerce mi deseydim) dizinin hangimize en ufak bir katkısı oldu acaba?? Dizilerde oynayan oyuncular, dizilerin yapımcıları ve kanal sahipleri birtakım kazançlar elde ediyorlar tabi ama onları “biz”den sayıyor muyuz? bilemiyorum..

Blogumdan yine link verdim sana.. okuyucun bol olsun ;) dilin açık olsun, güzel konulara değiniyorsun

mygif
Tolga SÖNMEZ says in Ocak 21st, 2008 at 12:19

Ramazan güzel bir konuyu açıklığa kavuşturmuzsun. Medyanın çalışma şekli ve TÜRKİYE olarak üzerindeki insan, ahlak ve kültür yapmıza uymadığını anlatmızsın. Anlatım ve açıklık güzel olmuş. Herkez gibi bende kınıyorum. İyi günler.

mygif
Ganim Altıok says in Ocak 21st, 2008 at 12:55

Ramazan değindiğin konu herkesin bilincinde olduğu bir konu fakat farklı bir yorum getirdiğini düşünmüyorum. bir de bu açıdan bakmanı istiyorum.

İnsanoğlu gün geçtikçe değişken koşullara ayak uyduran ve bu koşulları kendi kendine değiştiren varlıklardır. Yani bir nevi evrimleşiyoruz. Eğer bu toplum şu an tivi karşısına geçip bu saçmalıkları izliyorsa hiçbir “Medya Patronu” tutupda güzel bir içerik koymaz.

Örnek: Kıbrıs’ta 2 dakika bile karşısında duramayacağın çok can sıkıcı haberler yayınlanıyor. Yerel kanalların kalitesi çok kötü ama haberler 2 saatin üzerinde sürüyor ve herkes mutlaka yemek yerken haberleri izliyor. Tüm kırıs.

O “Medya Patronları” dediğin kişilerde birer iş adamıdır. Nasıl para kazanlılacaksa öyle kazanır.
Eğer tivi’de daha güzel yayınlar koyarak bu ülkeyi değiştireceksek işimiz zor. Hem öyle olsaydı Amerika şimdiye kadar çoktan sefalet içinde oluyor olacaktı emin ol.

Bence konulara daha nesnel bakmalısın.

@Ramazan ’s: Amerikadaki programlar kendi değerlerine zarar vermiyorlar ki. Bizim değerlerimiz ve Amerikanın değerleri bir mi acaba? Acaba Amerika insanlarının eğitim seviyesiyle bizim insanımızın eğitim seviyesi aynı mı ki ? Amerika da yayınlanan programların içeriği bizim değerlerimize; bizde yapılan yayınlardan daha fazla ters düşmüyor bile…

mygif
Ganim Altıok says in Ocak 21st, 2008 at 13:19

Sanırım iyi anlatamadım söylemek istediklerimi.
Burada kınaman gereken Medya Patronları ve onun destekçileri değil, bu yayınları tepkisizce izleyen biz toplumuz.

Bizim ülkemizde herşey yukardan aşşağıya iniyor. Youtube yasaklanması bir örnek: sen ülke olarak youtube sitesine girme, youtube senin sözünü dinlesin. Bir örnek Fıransa, o kadar şeyler söylüyor Fransız hükümeti Türkiye hakkında ama biz daha Fransız ürünlerini boykot bile edemiyoruz. Hep devletten bekleniyor. Demokrasi bile kazanılmış birşey değil bu ülkede! Atatürk “Artık demokrasi var” dedi ve herkes böyle yaşamaya çalışıyor.

Demeye çalıştığım, kimseyi kınayamassın. Önce kendine bir çeki düzen ver. Oturup izleme o programları, tepki göster.

Hem bu medya olayı devletin elinde, sen ne dersen de.
Yanlış kişileri kınıyorsun.

mygif
cihanyurtsever says in Ocak 21st, 2008 at 14:03

öncelikle yayınladıgın bu konu için sana tşklerimi iletiyorum.keşke bu yazdıgın konuyu televizyon kanallarının hepsi bir kerede kendileri yayınlansa ülkemizde böyle bir sorun kalmazdı öncellikle söylemek sitedigim dedigin gibi televizyon kanalları geç beyinleri kendisine baglıyor. Örnegin televizyonda yayınlana bir film k.v sayesinde bir çok çakal çukal kendisini televizyondaki karekterlere benzeterek cevresine saçma sapan abuk sabuk laflar ve hareketler sergilemeye başlıyor.Bu durumun önüne geçilmesini istiyoruz(yapan olursa)bize fikrimizi belirmemizi sağlıyacak bir konu açtgın içinde sana tşkler ediyorum tekrardan

mygif
Hakan ATÇEKEN says in Ocak 21st, 2008 at 14:22

Kınamak güzel birşey.
Tepki vermek daha güzel birşey.
“Emri bil mağruf, Nehyi anil münker” gereği iyiyi emredip kötüyü yasak etmek te gerekiyor.

Etrafımızdan başlayıp televizyon kanallarını filitreleyip ailemizi kardeşlerimizi zehirlemesini engellemekle başlayıp tüm çevremizi bu vebadan kurtarmalıyız.
Tabi bu patronların birer para kazanma sevdalısı olduklarını düşünmek de yanlış olur. Çünkü İslamın bayrağını yüzyıllarca taşımış bir milletin şuurunu ve geçmişini unutturup sözde modernlik adı altında nesillerini zehirleme çabaları görülmeyecek gibi değil.
Ey akıl sahipleri. Düşünmezmisiniz.

mygif
M.Karaca says in Ocak 21st, 2008 at 14:41

Bahsettiğin konuyu açıkcası ben Türkiye’nin ayıbı yada bu işi yapanların ayıbı olarak görmüyorum.

İzler ama izlemiyorum der;
Ülkemizde yıllardır aşılamayan sorunların en başında “çevreden gelebilecek tepkiler ve bunun altında ezilme duygusu” gelir.
Bizim insanlarımız popstarlarıda izler, gözetlenen insanlarıda izler, hatta kavga içerikli bir programı özellikle izler.Ama kalabalık ortamda “asla izlemem”, “nefret ederim”, “ben televizyon izlemem, çünkü belgesel göstermiyorlar.” diyerek sadece kendini kandırır.

Medya patronlarına gelince;
onları haksız görmüyorum açıkcası çünkü onların tek amaçları para kazanmak yani çok izlenmek.Çok izlenmek nasıl olur; insanların sevdiği (izlediği) programları yayınlayarak, o konulara yoğunlaşarak olur.
Demekki halkımız şuanda televizyonda olan “saçma sapan” diye tabir ettiğimiz programları seviyor ve izliyor.

mygif
runya says in Ocak 21st, 2008 at 16:00

Öncelikle böyle bir konuya değindiğin için teşekkür ederim ramazan…
Ülkemizde medya üzerindeki gösterişlilik ve işlerine gelen taraflarını göz önüne alarak bu yolda yürümeleri ve anlattığın gibi bireysel değil toplumu da bilinçli bir şekilde bilinçsizliğe itiyorlar. Medya üzerinde ki herşey göze, yaşama, insanaların hayata bakış açısına kısacası hayat felsefesine ufak yaşta istedikleri gibi işleyerek toplumun vazgeçilmezi haline gelebiliyorlar. daha sonrasında insanlara şekil verdikten sonra nabza göre atmasını da biliyorlar…

Bence bu durumda yapılması gereken tek şey toplumun birşey yapmasını, yada birilerinin öncülük etmesini beklemeden ailelere düşüyor sonuçta aklı başında olan herkez çocuklarını düzgün bir şekilde yetiştirebilir ve sonrasında ister medya, ister patron denilen kişiler yada ülkeler kesinlikle yöne veremezler, özendiremezler…

İstenirse her şey olur nasıl bir medya hatatımıza bu kadar basit birşekilde girebiliyorsa iyi şeylerde girebilir tabi zorla güzellik olmuyor….

mygif
Ömer DÜZ says in Ocak 21st, 2008 at 16:10

Yazdıklarının çoğuna katılıyorum. Günümüzde iletişimin nekadar önemli olduğu herkes tarafından bilinmekte. İletişim araçlarının doğru bir şekilde kullanılmaması, tabiki hayatımızı direkt olmasada dolaylı yollardan etkiliyor. Nitekim televziyon denilen cihaz(Deccal) şeytani insanlar tarafından yönlendirilirse her türlü çöküntü kaçınılmaz olur. Çözüm “bilinçli toplum” oluşturmak. Bunun içinde eğitim şart diyorum…
Not: Ülkemiz insanları dahil her türlü sömürülüyor. Özür dileyerek şu sözü sölemek istiyorum: Eşekler çalışıyor Atlar ise yiyor.

mygif
Sezai Ekinci says in Ocak 21st, 2008 at 16:24

Kesinlikle çok haklısınız. Ama eminim sizin gibi bilincli insanlar bu bilinçsizlik halinden bizi uyandıracaklar. Çok teşekkür ederim tekrar. Bu irkiltiş için. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum.
Saygılar.

mygif
kahraman says in Ocak 21st, 2008 at 16:34

ramazan, sosyal içerikli bir yazı yazmışsın. tespitlerine katılmamak mümkün değil ancak bence iddia ettiğin gibi bunları ifade edenlere gerici demiyor kimse. tamam televizyonda bir sürü saçma sapan program var, ancak eminim ki o programları yayınlayanlar da, o programlarda boy gösterenler de durumun farkında. ancak alıcısı olduğu sürece böyle programlar yayınlanacaktır. ve gariptir alıcılar her zaman olur. yani ideal toplum, ideal insan modelini böyle dayatırcasına ifade etmek sonra bu kalıba uymayanları - kendimiz dahil herkesi - aşağılamak çok da manalı bir tavır değil bence. bu lise yıllarında gaza gelip, ” tamam artık boş işlerle vakit kaybetmeyeceğim kitap okuyacağım kendimi geliştireceğim” deyip, liste yapıp onlarca kitap almaya ve sonra verdiğimiz sözü unutup çoğunu okumamaya benziyor. gerçi artık özellikle üniversite gençliği televizyon da seyretmiyor, amerikan ve avrupa yapımı tonlarca dizi var. günde beş altı bölüm izlediğim de oldu. televizyon izlemekten çok da bir farkı yok bence.

şimdiye kadar vermeye çalıştığın mesajla ilgili düşüncelerimi yazdım. sıra yazıdaki tavrına geldi. ramazan, cümlelerin çok karışık, etkilemek için senin olmayan kelimeleri kullanıyorsun ve bu yazının doğallığını, akıcılığını bozuyor. sonra tribünlere oynuyorsun, klişeler var bir sürü. osmanlı evlatları, lale devri, batılılar çalıştı zevki sefa sürmedi, kara toprak altında yatan binlerce kefensiz, bir fidan kadar taze olan çocuklarımız vs vs vs.

sonuç olarak seçtiğin konu sosyal içerikli ve eleştirel ama ifade ettiklerin orijinal değil, farklı bir bakış açısı olmadığı için etkileyici değil. ama bence herşeye rağmen kendini ifade etmek cesaret ister. bu yazıda bunu başarmışsın. gerçi bu değerlendirmelerim tamamen kişisel, yani hüzünle, geceyle ilgili bir yazı yazmış olsaydın çok daha fazla beğenirdim. söylediklerim aslında senin vermek istediklerinle alakalı değil sanırım benim aradıklarımla alakalı da olabilir. içimden geldiği gibi yazdım. kendine dair yazdıklarını okumak dileğiyle…

mygif
damla says in Ocak 21st, 2008 at 16:47

ama kabul etmek gerekirki arada bir magazin de izlemek gerekli:)yani ben bazen magazin falan izlerken kendimi iyi hissediyorum beynim boşalıyor.meditasyon gibi mi bilmiyorum.hem biz kendimizi daha akıllı hissetmek için aptalları daha ahlaklı hissetmek için de ahlaksızları kendi “yargı nesne” lerimiz haline dönüştürmezmiyiz.? ne ordakilerin ne de medyanın suçu var bence. irade insanlara boşuna lütfedilmemmiş. çocuklara gelince tabiki anne baba bilinci öneli. teşeşkkür ederim ramazan:)gerçekten etkileyici cümlelerin var;)

kadın programlarınada ayrıca eğildiğin bi yazınu okumak isterim.

mygif
doğancan says in Ocak 23rd, 2008 at 11:21

güzel yazı. medyanın ne b*k olduğunu artık 5 yaşındaki çocuklar bile biliyor zaten. bu konuda yalandan da olsa bilinçliyiz. herkes bilinçli ama kimse bir b*k yapmıyor. ama en azından hemfikir olmak (ya da görünmek) güzel.

yazıda dikkatimi çeken ve çok yanlış bulduğum bir nokta var:

Bizler Osmanlı evlatları batının yaşam yapısına ve eğlencesine neden özendiriliyoruz ki?

Bu tip ifadeleri çok yanlış buluyorum. Burada iyi niyetli olduğundan şüphem yok, fakat birileri bu tip cümlelerin ardına kötü şeyler gizliyorlar. Osmanlıcılığı öne çıkarıp batıya kin kusanlar var. Damacana.org ‘da bu tip bir yazı okumuştum sana da tavsiye ederim. Atatürk batılılaşma derken batılı olmayı kastetmemiştir, ilimi kastetmiştir. Batı demesinin nedeni de o dönemde, bu dönemde de olduğu gibi ilimin orada olmasıdır. Bu tip cümlelerden uzak durmak, ya da iyice açmak gerekiyor zannımca.

Tebrikler, ramazan.

mygif
Ugur ÖzaLp says in Ocak 24th, 2008 at 08:35

GüseL ßi Konuya değinMişsn RamazanCım GüseL yazı eLine SAğLık…;)

mygif
orhan KOCAKAYA says in Mayıs 2nd, 2009 at 04:15

Bu yazı içerik olarak çok önemli ve bende aynı fikirdeyim ramazan ancak bir çok kişiye ulaşılması gerektiğine inananlardanım.ben bilidğim tanıdığım arkadaşlarıma iletiyiği göndereceğim.
Bir zamanlar siyaseti siyasetçi yapardı.bizler onun fikirlerini deyerlendirirdik.ancak şimdi siyaseti bile basın yapıyor ve basının kendi yorumları altında ezilen siyasetçileri görüyoruz..ben basının amerikalı olduğuna inanıyorum.görsel basın bizlere kimin nerde izdivaç yapacağını veya kim nerde basılmış hangi ünlü ne yapmış.magazin basını var karşımızda ve ciddi olan konularıda magazin olarak işleyen bir basın çok onemli bir konuda görsel olarak işlenen bir konuyu istediği yöne çekerek işleyen bir basın ..basın nasıl olmalıdır elbette objektif olmalıdır taraflı deyil..bu kadar çok kanala da karşıyım araştırmacı olan ruhlarımızı köreltmekte ve yanlı haber almaktayız.aynı konu üzerinde farklı bir sürü anlyış seyir eden şahıs hangisine baksın doğru olarak.. bir tek doğru dur doğru olan sey benim doğrum..senin doğrun da benim doğruma paralel ise işte bizim doğrumuz..bizim doğrumuza paralel olan başka doğrularda olursa toplumun doğrusu olur ..özümüzden bişi vermeyelim örf adetlerimizi yavrularımıza aşılıyalım büyüklerine saygıyı küçüklerine sevgiyi vatanın bütünlüğünü bayrağının asilliğini ve onun için verilen mücadelerimiz anlatalım..öğretelim..
bütün amerikan filmlerinde mutlaka dini klisesini o karelere sığdırmıştır ..ancak onca dizilerimiz varkii cami duvarı bile yok bir karede olsa yok çoçuklar bunları görmemekte müslüman bir ülkede yaşayıp müslüman gibi davranmayan tek toplumuz..çok şey yazmak isterim ancak sonra devam ederim çok kızıyorum yazarken bile tuşlara kötü davranıyorum..

mygif
mehmet says in Mayıs 7th, 2009 at 02:13

Bu konu artık klişeleşmiş ve herkes tarafından algılanan bir konu. Zamanımızda insanlar eğitim ve algılama ölüçüsüne göre TV izliyor. Mayası, harcı, alt kültürü sağlam olan insanlar zaten seviyeli ve ciddi programları izliyor. Bence sayfanda daha farklı, ağır ve dikkat çekici konular işlemelisin kardeşim. Farkın böyle farkedilir. TV ile gelen zararlar toplumun bildiği, fakat bile bile lades dediği bir konu.

Ramazan KOCAKAYA’ s: Şunu iyi görmek lazım; eğitim seviyesi pekte iyi olmayan bir toplum iyiyle doğruyu acaba neye göre ayıracaklar? Burda yayın tercihleri genelde eğitimli insanların kendi çıkarları uğruna bazı insanları kurban olarak kullanılması yönünde oluyor. Herkes senin gibi değil mehmet ağabey. Ben seni tanıyor biliyorum. Herkesin ilim ve akıl seviyesi sen kadar değil. Çoğunluğu göze aldığımda ben yazıyı uygun buluyorum. Yorumun için çok teşekkür ederim.

Fikrinizi Belirtin

 Isminiz (*gerekli)

 E-Mail Adresiniz (*Özel)

 Web Adresiniz (*Zorunlu Değil)

Yazdığım yorumun bu sayfada yayınlanmasında bir sakınca görmüyorum...

Not: Bu yazıya yapmış olduğunuz yorum, blog sahibi onayladıktan sonra yayınlanır...