4 users (Kişi Tarafından Bu YazıyaYorum Yapılmış)

Subscribe to this post comment rss or trackback url
mygif
Çağdaş Korkut says in Eylül 26th, 2007 at 15:18

Benim fikrime göre internetin faydalarından daha çok zararı var aslında. En başta çocukların gelişimine aşırı derecede kötü etki etmesi ve ardından senin de uzunca bahsettiğin önüne geçilemeyen kötü niyetli kişilerin ilginç işleri… İnternet’te kötü içerik bırakmamak veya kötü içerik yayınlayanlara ceza vermek kaydıyla caydırmaya çalışmak imkansızın da ötesinde gibi görünüyor şu anda. Aslında internetin kötü yanlarına karşı olan insanlar bulundukça içim rahat. En azından kendimi uzaylı gibi hissetmiyorum, benim gibi düşünenler var diyebiliyorum.

İyiyi savunup hayata geçirdikçe, etrafımdakilerin de iyiyi savunduklarını farkediyorum. Belki bir şeyleri düzeltmeye kendimizden başlamamız yeterlidir. En azından çevremizde iyi insanların bulunmasını sağlamış oluruz.

(nerden nereye.. saptırmalar için özür dilerim ;) )

mygif
S. Ali Tokmen says in Eylül 28th, 2007 at 09:21

Merhaba Ramazan

Eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş, ama aslında sorun internet ile değil tamamen telekomünikasyonla alakalı: internet kullanmadan, telefonla da insanlara ciddi hasarlar vermek mümkün aslında. Telefon ve internet gibi insanlar arası iletişimi kolaylaştıran cihazlar (en büyük kanıdı, seni tanıyorum oysa ki hayatımda seni hiç görmedim, aramızda da 3500 kilometre var!) yıkım amaçlı da kullanılabiliyor pekala.

Yazında “kontrol altına alınamaz” demişsin; aslında alanlar var. İki kontrol tipi var: aktif kontrol ve pasif kontrol.

Aktif kontrol, Çin’de yapılan şey: Great Firewall of China konusunda araştırma yaparsan göreceksin ki Çin hükümeti Çin’de muhtelif içeriğe sahip sitelere erişimi kısıtlıyor, MSN’de içinde bazı kelimeler geçen mesajla “her nasıl oluyorsa” kayboluyor, …

Bir de pasif kontrol var: bu sistemde de her şeyi yapmana izin veriliyor. Her ne zaman “bir yerlere” dokunmaya başlarsan ve birileri rahatsız olursa da birden başını belada buluyorsun. Amerika’da, Avrupa’da, Türkiye’de ve daha bir çok ülkede olan da bu.

Bence telekomünikasyon ve internet, gitgide hayatımızla bağdaşıyor. Üstelik, bu ağların “özgür” ağlar olması da insanların daha rahat hareket etmesinde büyük rol oynuyor. Bu imkanların kötüye kullanılmaması gibi aynı nasıl karşıdan karşıya geçmek öğretiliyorsa sanal ağlar üzerinden iletişim de öğretilmeli diye düşünüyorum.

Sağlıcakla

S. Ali Tokmen
http://ali.tokmen.com/

mygif
Sezai Ekinci says in Ekim 3rd, 2007 at 14:17

çok güzel bir yazı. tabi bu kontrolsüzlük bir açıdan güzel çünkü insanlar gerçekten düşündüklerini paylaşa bilecekler. kötü tarafları içinde insanlar tepki göstermeyi oto kontrolü geliştireceklerdir tahminimce.
Yazı çok güzeldi teşekkürler. yazılarınızın devamını bekleriz.

mygif
Fatih Mangal says in Kasım 9th, 2007 at 17:08

Merhaba Ramazan ve Sayın Okurlar İnterneti Yararı ve Zararları vardır bu tartısmaya kalkarsak uzun surer benımle tartısmak ısteyen arkadaslar varsa ıletısıme gecebılır.Sıze bır ornek verıcem su an 24 yaslarında olan bır arkadasımız 17 yaslarında bır bankaya (ismini vermıyorum )sinirleniyor ve ıstanbuldakı butun ınternet hıznı kendı evıne aktarıyor.Bir bankanın hesabına gırıyor yuklu mıktarda para bır hesaptakı parayı bılmedıgı kısılerın hesabına aktarıyor.Ve ertesı gun bankayı arayıp soyluyor.Bu durumda bankanın genel mudurune kadar herkes ısten atılıyor.O zamanlar bılısım yasası olmadıgı ıcın Cocuk ıse alınıyor ve su an cok guzel paralar kazanıyor.Bu olayı neden anlattım.Şimdi belkı cocuga gıpta ıle b akıcaksınız belkıde kufur edıceksınız.Ama sımdı yaasalar kısıtlıyor ınsanları.İnsanlarda sacma sapan seyler yapıyor.Arka sayfalarda o kadar saklı ınsanlar varkı ne cevherler saklı ama ımkanları olmadıgı ıcın hıc bır sey yapamıyorlar.Burdan Nurı Cankaya gıbı Fetıh Sımsek gıbı Caglayan Arkan gıbı abılerımıze seslenıyorum luıtfen Ramazan Gıbı Arkadaslarımıza Yardımcı olalım ve bılısım sektorunu turkıyede gelıstırelım.

Fikrinizi Belirtin

 Isminiz (*gerekli)

 E-Mail Adresiniz (*Özel)

 Web Adresiniz (*Zorunlu Değil)

Yazdığım yorumun bu sayfada yayınlanmasında bir sakınca görmüyorum...

Not: Bu yazıya yapmış olduğunuz yorum, blog sahibi onayladıktan sonra yayınlanır...