Yaklaşık iki haftadır bilgisayarımda Windows 7’yi kullanıyorum. 6 yıldır bilgisayar kullanıcısıyım ve XP (Professional) dışında hemen, hemen başka işletim sistemi kullanmadım. (XP; eXPerince yani İngilizce deneyim olan sözcüğün kısaltılmasıdır.)

Windows XP, Windows Vista, Windows 2000, Windows Server 2003, Ubuntu, Slax(Linux tabanlıdır.), Pardus (T.C. Ulusal işletim sistemidir.) gibi sistemler kurdum. Bu saydıklarım arasında Windows Server 2003 dışında tümü Office ve Home kullanıcılarına yani bize hitap ediyor ve ben XP dışında hiç birinden memnun olmadım Saydığım işletim sistemleri arasında Linux tabanlı olanları kullanmak biraz kasar. Çünkü bu piyasanın tekeli maalesef Bill Gates’ın şirketi Microsoft’tur. Zaten bu yazıyı okuyan siz, %99.9 ihtimalle Windows kullanıcısısınız. Bilgisayarı eğlence ve oyun amacıyla kullananların donanım sistem konfigürasyonu konusunda epey bir masraf yapma ihtiyaçları var çünkü görsel özellikleri ön planda olan işlemler yaptıracaklar.
İnsanoğlunun yapısında bitmeyen bir istek var. Bir araba için hırslandığınızı düşünün. Mevcut maddi imkânlarınız ile aldığınız araçtan bir süre sonra sıkılacak ve daha iyisini isteyeceksiniz. Mümkün değil o arabayla ömrünüz boyunca idare edemezsiniz. Bilgisayar içinde aynı kural geçerlidir. Bu nedenle eğer bilgisayarı eğlence amacıyla kullanıyorsanız, bilgisayarınızın donanım konfigürasyonunun yüksek özelliklere sahip olması gerekir.

Eğer işlem yaptırmak ve bilgilerinizi saklamak için ve de; olmazsa olmazlarımızdan olan internette sörf için kullanıyorsanız bilgisayarı; o halde benim 6 yıldır kullandığım şekliyle yani; bilgisayarınızın görsel özelliklerini kısarak Windows XP ile aranızı yapabilirsiniz. Yoksa hatalar, sistemin kilitlenmesi sistemin çökmesi gibi bir çok sorun canınızı sıkabilir.

Windows XP ile ilgili olarak sürekli güncellemeler, güvenlik yamaları vb. yükseltmeler çıktıysa da en son SP3 (Service Pack 3) yaması ile bilgisayarın performans ayarlarını yaptıktan sonra çok rahat kullanıyordum. Ben bilgisayarda internet sitesi tasarlamak için bir çok program kullanıyorum. Bu programlar arasında çalışırken bilgisayarı kasan Photoshop gibi yazılımlar var. Fakat yinede bilgisayarım kolay, kolay kilitlenmiyordu.

Şunu kesinlikle göz ardı etmemek gerekiyor. Bir bilgisayarın hızlı işlem yapabilmesi için; bilgisayarın CPU’sunun (İşlemci) ve Ram’inin (Random Access memory: Rastgele erişilebilir bellek) yüksek olması gerekir.

Windows XP için Bilgisayarı kasmayan bir sistem derim ve eğer iyi bir kullanıcı tarafından kullanılıyorsa kolay, kolay sorun çıkarmaz.

Windows XP ‘den sonra çıkan Windows Vista az öce değindiğim görsel özelliklerin ön planda olduğu ve aynı anda birkaç programı çalıştırdıktan sonra insanı zora sokabilen bir işletim sistemidir. Aynı anda çalışan program sayısının fazlalığı ve görsel öğelerinde aşırı ön planda olması bilgisayarın kasılmasına ve hatta kilitlenmesine neden olur. Çünkü aynı anda birkaç işlem yapayım derken, yetersiz kalır gücü ve kilitlenir yani yanıt vermez. Bu da insanın sabrını taşıran bir durumdur.

Sistem özellikleriniz ne kadar yüksek olursa olsun; Windows XP o sistemde Windows Vista’ya göre çok daha hızlı çalışır. Çünkü görsel özelliği ve arka planda çalışan uygulama sayısı farkı var. Bu sebeple Vista’ya gıcık olmuştum. Ayrıca Windows Vista ‘da Microsoft çalışanları güvenliği sağlayalım derken XP ye alışmış olan kullanıcıları sıkan uyarılar eklemişler bu da işlem yapmaya kalkan insanoğlunu yaptığı işlemi geciktirdiği için kızdıran bir başka özellik olsa gerek ki; beni çok kızdırıyor…

Windows 7 çıkmadan önce ben hep 10 yılda geçse ben bu XP ‘yi kullanırım diyordum. Çünkü Vista, XP’den sonra üretilmiş olmasına ve daha gelişmiş bir işletim sistemi olmasına rağmen sevememiştim.

Microsoft giderek görselliğe ağırlık veriyor ve insanları etkileyen adeta büyüleyen görsellikle bilgisayarı daha sempatik hale getirmeyi çabalıyor. Bu durum iki farklı bakış açısına göre çok zıt sonuçlar doğuruyor. Bilgisayarı sadece işlem yapmada ve verilerini saklamada kullanan ve bilgisayar üzeri çalışan yani işi için bilgisayarını kullananlara aykırı bir durum; çünkü görsel özellik onların işine yaramaz o kadar da. O tür kullanıcılar için performans daha önemlidir. Görselliğe eğilmeleri bu noktada yanlış geliyor bana. Çünkü her ne kadar görsel öğeleri kısma imkanı da vermişlerse; yine ne de yetmiyor! Bir diğer şekilde bilgisayarı eğlence amaçlı kullananlar için Microsoft’un görsel öğeleri ön plana çıkarma stratejisi, doğru bir girişim.

Ben XP dışında beni memnun edecek bir sistemi Microsoft ‘tan beklemiyordum. Çünkü ben işimde kullanıyorum bilgisayarı ve bana görsel özellikler performans kadar lazım değil. Benim için önemli olan bilgisayarın hızlı ve sorunsuz çalışması.

Şuanda Windows 7 kullanıyorum ve görsel öğeleri ön planda olmasına rağmen Windows XP gibi beni memnun eden bir performans sağlıyor. Bu performansın yanında görsel öğelerinde iyileştirilmiş olması ve tarayıcının alışagelmiş Microsoft ürünü Tarayıcılarından çok hızlı olması beni çok çok şaşırttı!

Windows 7’yi yüklerseniz göreceksiniz Microsoft bilgisayarın Driverları (sürücü yazılımı) konusunda devrim yapmış. Çünkü tüm donanımları tanıyor genellikle ve bu da beklenen bir özellik olduğu için Windows 7’ye ilgiyi artıracak gibi gözüküyor.

Windows Vista dan her ne kadar şikayetçi olsam da az kullandığım bu sistemi, Windows 7 ye geçiş dönemi olarak görüyorum. Çünkü Windows 7’nin görünümü Windows Vista’ya çok benziyor. Bu nedenle çok yabancılık çekmiyorum. Kullanmada zorlanmıyorum bilgisayarı…

Ayrıca Windows 7, Vista ve Windows XP ye göre sistemi kurarken çok çabuk kuruyor.

Windows 7 de bilgisayarı başlatırken daha önceki sistemlere göre görülmemiş bir sürede açılıyor.

Windows 7 Kurabilmeniz için Ram’inizin en az 1 GB olması gerekiyor. Harddisk’iniz de en az 20 GB’lık boş alan varsa sorun yoktur.

Windows 7 de, sistemi kurarken ayrıca 100 mb lık çok cüzzi bir sistem sürücüsü oluşturuyor. Ama henüz bunu neden yaptığını çözmüş değilim.

İmkânınız varsa bir an önce Windows 7 kurun. Kullanmanızı öneririm. Windows XP ‘de en gıcık olduğumuz şey olan bir çok hata mesajlarından vb. can sıkıcı istenmeyen durumlardan kurtulursunuz hem, hem de görsel özellikleri iyileştirilmiş olduğu için ayrıca memnun kalırsınız.

Windows XP; 2002 yılında üretilmiş bir işletim sistemi ve aradan 8 yıl geçmiş olmasına rağmen Windows 7 hem bilgisayarı eğlence, hem de iş amaçlı kullananlar için memnun edici bir performans sağlıyor. Tebrikler Microsoft!