Görmediğimiz bir şey hakkında yorum yapmak. Fikir ürütmek ve kesin sonuçlara varmak ön yargıdır. Fakat eğer bir konu hakkında yağmurlu, bulutlu bir şeyler biliniyorsa ve o konu hakkında daha önce sonuçlanmış kesinlikler varsa; tahmin yürütülebilir. Bence bunun adı ön yargı olmamalıdır.

Ben kendim de çekimi henüz başlamamış bir filmin Teaser ‘ını izleyerek bir tahmin yaptım. Beyaz Melek ve Güneşi Gördüm filmlerini çekip halkın beğenisini toplayan Sanatçı (Müzisyen, Yönetmen, Senarist) Mahsun KIRMIZIGÜL ‘ün, Amerika Birleşik Devletleri’nde çekilecek olan filmi Newyork’ta Beş Minarare: DECCAL için şimdiden söylüyorum. Mahsun KIRMIZIGÜL yine bazı değerlerimizi kullanacak aynı zamanda sistemin o değerlere yaptığı yanlışı eleştirmeyecek, sistemi savunacak bir film ortaya çıkaracaktır. Tek faydası bize zaten bildiğimiz şeyleri beyaz perdeye sinematik bir oyun ve iyi çekilmiş bir filmi izlemek olacak. Belki aksiyon, belki dram, belki de başka şeylerde geçecektir filmde. Ama filmi izleyip sinemadan çıkanlar yine; “Vay efendim Mahsun Neymiş de biz bilmiyormuşuz…” diyeceklerdir… Ben açık ve net söylemeliyim ki, bir izleyici olarak çektiği filmlerin kalitesi gerçekten üst seviyede. Fakat Sanat denilen şey sadece insanlar alkışlasın diye yapılmaz! İnsanlara bir şeyler katmalı sanat… Sadece sanatçıya para kazandırıp, hayranlar tarafından alkışlanıyorsa ve kimseye de bir faydası yoksa, neye yarar? Mahsun’un Beyaz Melek Filmini çok beğendim ve hatta bu konuda bir makale yazıp bütün film ekibinin hak ettiği övgüleri kendi kalemimden paylaştım. Fakat Güneşi Gördüm filmiyle tam bir hayal kırıklığına uğramıştım. Çünkü kendisi ne şiş yansın ne kebap demiş, herkesi memnun etmişti. Ama kimseye de bir fayda sağlamamıştı. Bazı kimseler doğruyu yansıtıyor bu film deseler bile nafile… Bir filmin galası hem Yozgat hem Diyarbakır’da yapılabiliyorsa ve bu iki bölgenin farklı olan değerlerini eğer ele almışsa; mutlaka ikisinden biri memnun kalmayacaktır. Çünkü bir sorun varsa eğer ortada hatalıda vardır. Ama eğer bir gerçeği gözler önüne seriyorsan ve bazı şeyleri görmezden gelip üzerini örterek bir ürün ortaya çıkarıyorsan. Sen sahtekarlık yapıp müşteriyi kandırmaya çalışıp, para kazanmak eğilimindesin demektir. Bu durumda sanatçıya hiç yakışmaz. Newyork’ta çekilecek olan filmin teaser yani çekimleri başlamadan önce hazırlanan kısa tanıtım filmini izlerken birkaç kare gözüme çarptı ki, filmin yönetmen ve senaristi olan Mahsun KIRMIZIGÜL’ün yine o bilindik sistemin çarkı olmaya devam etme hareketleri var. Umarım ki Mahsun insanların bazı önemli değerlerini beyaz perdeye yansıtırken; karşısına sistem geldi mi? Korkup gizlemeden onları da yansıtsın. Hiç sanmıyorum. Ama umarım ben tahminimde yanılmış olayım. Sanırım film 2010 kasım ayında gösterime girecek.

Mutlaka gidip izleyin… En azından, sanat açısından saçmalamıyor Mahsun’un filmleri… Çekim kalitesi ve senaryosu film olarak kötü değil. Ama verdiği mesaj aldatıyor maalesef…

Newyork’ta Beş Minare Filminin Teaser’i… :