konuyla alakalı Yorumlar

90 users (Kişi Tarafından Bu YazıyaYorum Yapılmış)

Subscribe to this post comment rss or trackback url
mygif
Serdar DAŞCI says in Eylül 11th, 2008 at 15:26

Okulda sürekli sorun yaşıyoz..herşeyin kablolusu makbul…havadan elektrik iletimi yapılmış..kulağa hoş geliyor ama her yer risk radyasyon akım sinyal doldu …=KANSER

mygif
MuSa says in Eylül 11th, 2008 at 15:29

Ellerine sağlık ramazan güzel bir paylaşım vermişsin…. Gerçekten de teklonoji bayağı ileriyor.. Sadece PC bazı değil. Mesal gündemde olan iki protonon çakışması : diğer adıyla akra delik olayı… bakalım daha tekonoji neler yapıcak neler :)

mygif
AYNUR says in Eylül 11th, 2008 at 15:41

Meraba Ramazan öncelikle yazın için Teşekür ederim
4 katlı otele 4 adet access point yerleştirdiğini ve ayarlarla ilgili açıklama yapmışsın acaba oteldeki herkez kendi odasındanmı internete çıkmaya çalışacak yoksa her katta internet odası’na benzer bir oda var oradanmı çıkabilecekler internete?
Eğer herkez kendi odasında internete çıkacaksa her kattaki 1 access point nasıl kata hükümdar olabiliyor.
Benim bildiğim access pointler duvarlardan geçmiyor.Kurulumlarda access point ortak noktada olması gerekmiyormu?

Ramazan KOCAKAYA ’s:

Evet herkes kendi odasından bağlanacak ve bunun için her katın koridorunda bulunan 1 adet Access Point yeterli olacak. Access point ortak nokta değil bu arada. Access Point erişim noktasıdır…

mygif
Can Aksoy says in Eylül 11th, 2008 at 15:47

Yukarıdaki özel durumlar haricinde kablosuz ağ şifrelemenizi WPA ile yapın, WEP şifreleri kolayca kırılabiliyor.

Ramazan KOCAKAYA ’s:

Ben kurduğum ağda access point kullanıp bu cihazları tekrarlayıcı modunda çalıştırdığım için WPA şifreleme türünü seçemiyordum. Bu tür durumlar için sadece WEP şifreleme metodu geçerlidir. Ayrıca kurulum yaptığım bir otel olduğu için güvenlik o kadar önemli değil, zaten isteyen müşteriye reception şifreyi söylecek. Burda hedeflenen otel ile ilgilisi olmayıp kablosuz sinyali alan insanların bu ağı kullanmalarına engel olmak.

mygif
Çağdaş Korkut says in Eylül 11th, 2008 at 16:35

Ne iyi etmişsin böyle önemli bir konudaki tecrübeni paylaşmakla.
Ortalıkta kablolar varken iyi kötü bir şeyler yapılabiliyordu ama kablosuz teknolojiler teknik insanların bile kafasını karıştırabiliyor çoğu zaman. Eline sağlık ;)

mygif
Saffet iLHAN says in Eylül 11th, 2008 at 21:12

Ramazan Samimi olarak seni taktir ediyorum.. Çok faydalı bir şahıssın..Güzel paylaşım Devamını bekliyoruz.. Zaman buldukça Yardımcı oluruz

CyBerTurK
Sistem & Network Specialist

mygif
Fatih Mangal says in Eylül 14th, 2008 at 18:03

Merhaba Ramazan Gene Güzel Bir Makale İle Gelmişsin.Teşekkurler Güzel Bir Şekilde Anlatmıssın Eline Sağlık.Bazen Sacma Sapan Soru Soran Arkadaşlarıda Mazur Gör Kendileri Bu Eğitimi Almasına Ragmen Halen Daha Ufak Tefek Soruları Dusunuyorlar..Başarılar

mygif
YILMAZ says in Ekim 8th, 2008 at 14:33

Teşekkürler Ramazan kardeşim.Ben işim gereği dışarıda otellerde kalıyorum ve her zama kablosuz ağ kullanmak zorundayım.Şu an anlarada bir oteldeyim.Burada adam her kata 4 tane AP-301 Access Poin koymuş ben 3. katta ve oda kapımın dışındada 1 tane var.Sorum şu sinyali en güçlü olan access i seçip bağlanmak istiyorum fakat “acquiring network adress” mesajını alıyorum ve bağlanamıyorum.sinyalı zayıf olan bir ikisine bağlanıyorum.Kafama takıldı ağ ayarlarım la IP vererek bağlanayım dedim beceremedim neden olabilir yardımcı olursan sevinirim.

Ramazan KOCAKAYA ’s:
Karşılaştığın mesaj “Ağ Adresi Alınıyor” anlamını taşımaktadır. Bu mesajın sonunda sanırım sınırlı bağlantı sorunuyla karşı karşıya kalıyorsun. Bunun iki sebebi var şuan aklıma gelen,
1. Sinyal düşük.
2. Kablosuz ağ kurulumunda bir problem var.
Başkaları aynı sinyal ile bağlanıyorsa; senin notebook ta da problem olabilir.

iyi çalışmalar.

mygif
adil says in Kasım 4th, 2008 at 14:48

hocam gercekten tatmin edici bilgiler. cok tesekkur eder, bu sekildeki aydinlatici bilgilerinizin devamini dilerim.

mygif
Fatih says in Kasım 12th, 2008 at 08:37

Öncelikle vermiş olduğun bilgiler için teşekkür ederim.Benim evim 4.katta ve Air Ties RT-205 modemim var.İş yerim ile evimin arası yaklaşık olarak 200 metre , iş yerimdeki masa üstü bilgisayarıma bir adet wireless adabtör ve AP302 Access Point (Erişim Noktası) cihazlarını alsam benim sorunum çözülürmü?

Ramazan KOCAKAYA :
Access point alman gerekir. Fakat bu mesafe için kaç tane alman hangi noktalara yerleştirmek konusunda planlamayı senin yapman lazım. Access pointleri Mesh (sinyal tekrarlayıcı ) moduyla kullanmalısın. Fakat bu access pointlerin modem ile bilgisayarın arasındaki mesafe arasındaki 200m alanda elektriğini nasıl sağlıyacaksın bunu da düşünmen lazım. Tahmini 3 adet access point ile bu ağı kurarsan problemsiz bağlanırsın.

iyi çalışmalar.

mygif
ramazan says in Kasım 12th, 2008 at 15:58

Bilgi İçin Saol ;)

mygif
nadim göksügür says in Ocak 2nd, 2009 at 07:53

Ramazan Bey bende teşekkür ederim. işyerimle evim yan yana. İşyerimdeki Airties RT-205 Adsl modemden evde sinyali çok zor ve zayıf aldığım için bir adet Airties AP-302 aldım ve kurdum çalıştı bir sorun yoktu. Fakat evde elektikler kesilince laptop AP-302′i görmez oldu. 3 , 4 defa AP-302′i açıp kapadım bu sefer gördü ve internete bağlandım. laptopumu kapattım tekrar açıp bağlanmak istediğim de “acquiring network adress” uyarısı aldım çalıştıramadım. Üretici firmayı aradım yeniden kurmanız gerektiğini söylediler Her elektiğin kesilmesinde böylemi olacak

Ramazan KOCAKAYA’s: Cihazın elektriğin gidip gelmesinden dolayı resetleneceğini sanmıyorum başka bir problem de olabilir. AP-302 nin firmware yazılımını üretici firmanın sitesinden son sürümünü indirerek güncelle sorun evam ederse UPS kullan cihazların elektrik beslemesinde. Sorun büyük bir ihtimal çözülür. Fakat şikayet ediyorsanız halen, garanti kapsamı dışındaysa ürün; üretici firmaya sorununuzu tam olarak anlatan bir yazıyla birlikte kargolayın. Bunlar dışında sanırım yapabilecek bir şey yok.

iyi çalışmalar.

mygif
nadim göksügür says in Ocak 2nd, 2009 at 07:56

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

mygif
Mevlüt GÜLSOY says in Ocak 11th, 2009 at 18:23

Ramazan Bey İyi Akşamlar. Biz okulumuza kablosuz internet bağlantısı kurmak istiyoruz. Sizden yardım isityorum. Sorum şu:
Okulumuz 3 katlı yanyana bitişik 2 bloktan oluşuyor. Fakat 2 bloğun katları arasında kot farkı var. ben airties 5450 modem ve 6 adet
ap 302 access point aldım. Sizin bu yazınızda olduğu gibi bunları birbirine bağlamaya çalışacağım. Mevcut kablolu modem ve bilgisayar sınıfı dahil birçok yere kabloyla bağlanan bir ağ var. bu ağa aldığım modemi bağlayıp kablosuza mı çevireyim, yoksa ekstra yeni bir abonelik mi yapalım. nedeni ise yaklaşık 30 sınıf var. tüm bu sınıflardan internete girilecek , aynı zamanda eski kablolu sistemde birçok bilgisayar bağlı. bu konuda ne önerirsiniz.
ikinci bir konuda eğer eski sisteme dahil ederek bağla diyorsanız, kablolu modem 2. katta. Sizin yazınızda olduğu gibi tekrarlayıcı olarak kullanamam herhalde. aşağı ve yukarı gidecek yayın çünkü.
yeni bir abonelikle ilk girişe modemi bağlasam. yukarı doğru tekrarlayıcı olarak her kata 2 tane olmak üzere bu ap 302 leri kursam daha mı iyi olur. ayrıca sizin msn veya telefonunuzu alsam. takıldığım noktalarda yardım istesem. yardım eder misin. devlet okuluyuz ve imkanlarımız çok kısıtlı. ben de orada bir iklkokul öğretmeniyim. kendimiz yapmaya çalışacağız. yardım edersen çok seviniriz. bu hafta bu işi yapmam lazım. cevabını bekliyorum. 11. 01. 2009 Çok teşekkür ederim.

Ramazan KOCAKAYA ’s:

Hocam Kablolu modem 2. katta olduğu için önce aşağıya bir kablo çekin ve ordan access pointe bağlayın böylece 1. katın kablosuz internet problemini halletmiş olacaksınız. Daha sonra bir kabloda 2. katta da 1 metrelik cat5 kabloyla bir başka access point bağlayın. Böylece ikinci katın da kablosuz internet sorunu çözülmüş olacaktır. Daha sonra; Diğer acces pointleri köprü şeklinde yazımda da anlattığım gibi mesh özelliğini kullanarak zincir halkaları gibi bir birine bağlıyorsunuz. Aslında yazımı dikkatli okursanız herşey nev bir şekilde anlatılmış.

İyi çalışmalar,

mygif
splintercell says in Ocak 27th, 2009 at 07:36

öncelikle yazını için teşekkürler.

Şimdi sorunum şu ki hala çözümleyebilen olmadı:

İnterneti 4 kişi paylaşıyor ve modem Aztech marka.Benim bulunduğum kata bir cat5 kabloyla internet geliyor.AP-302′ ye ethernet kablosunu takıp gereken ayarları yaptığımda iki laptop cihazı görmesine karşın sınırlı bağlantı diyor.

Öncelikle DHCP ayarlarına hiç dokunmadığımı söyleyeyim.Birde kabloyla internete bağlanılmak istendiğinde otomatik IP ile bağlanmıyor illa ki TCP/IP kısmından manuel IP ile 10.0.0.4 ile bağlantı gerçekleşiyor.bunun dışında kabloyla bağlantı yapınca da internete girilemiyor.

ben AP ile her iki laptopu internete nasıl bağlayabilirim?
Bu sorunu hala çözümleyebilmiş kimse yok.

Ramazan KOCAKAYA ’s: Sorunun şundan kaynaklandığını düşünüyorum;
Access Point in ayarlarıyla alakalı problem. Mesela Aztech marka modeminizin ip adresi 192.168.2.254 olduğunu varsayalım. Access Point’in içerisine girip ip adresini 192.168.2.* ( * modemin ip adresindeki son oktetteki rakamın dışında 0 ila 255 rakamlarını alabilir. ) Daha sonra Varsayılan ağ geçidine modemin ip adresini yazıyorsunuz. 192.168.2.254 olduğunu varsaydmıştık sizde aynı değeri oraya girip ayarları kaydediyorsunuz.
Bunu yaptıktan sonra probleminiz çözülecektir büyük bir ihtimalle.

Iyi Calismlar,

mygif
Şendoğan ÇAKMAKÇI says in Şubat 22nd, 2009 at 14:05

Hocam merhaba,
Benim sorum çok teknik değil ama yardımcı olabilirseniz sevinirim. Airties RT-204 marka modemim var. Modemi bilgisayarın ethernet girişine bağlamadan kablosuz olarak internete giremiyorum. Modemi kullanmak için en az bir bilgisayara kablolu bağlamak mecburi midir? Bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
Teşekkürler.

Ramazan KOCAKAYA’ s:
USB Wireless adaptör veya Wireless ethernet kullanarak kablosuz bağlanabilirsiniz. Bu donanımları içermiyorsa bilgisayarınız; kablosuz bir şekilde bağlanmanız mümkün değil. Modeminizden herhangi bir bilgisayarın kabloyla bağlanması şart değil ayrıca.
Iyi Calismalar,

mygif
Şendoğan ÇAKMAKÇI says in Şubat 23rd, 2009 at 16:15

Hocam ayarlarla ilgili bir sorun varmış, hallettim. Cevap için çok teşekkürler…

Ramazan KOCAKAYA’ s:
Rica ederim. Sorunu çözmeniz beni sevindirdi.

mygif
emir fırat turgut says in Nisan 24th, 2009 at 06:27

hocam iyi günler.
kablosuz kamera kurlumu yapacağız. access point ve network video server kullanacağız. şimdi sorum şu olacak. 1-access point lere araştırdığım kadarıyla ip ataması yapılacak.peki ip atamasını nasıl yapıyoruz? 2- kafamın karıştığı diğer bir nokta access pointemi ip ataması yapılıyor yoksa video servera mı? neden derseniz video server üzerinde ip yazıyor. 3- access pointın atama sayfasına bir türlü giremiyorum. 192.168.1.2 ile girilmesi gerekiyor sanırım fakat bunu yazdığım da herhangi bir cevap alamıyorum. 4- access point lere ip ataması yapıldığı zaman tekrar bu cihazlara ip ataması yapılıyormu? kurulumuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler…

Ramazan KOCAKAYA ’s: Network ağında her cihaz bir ip adresine sahip olmak zorundadır. Hem access point için ip adresi hemde (daha önce ismini hiç duymadığım) video server dediğiniz cihazın ip adresi atamanız gerekmektedir. Access point cihazınızın markası eğer Airties ise; 192.168.2.254 ip adresini internet explorer adres çubuğuna yazarsanız login olabilirsiniz kurulum için…

Yalnız ben bahsettiğiniz olayı kafamda canlandıramadım. Bu yüzden cihazların haberleşmesi ile ilgili bir şey söyliyemiyorum. Daha ayrıntılı anlatırsanız; yardımcı olmaya çalışırım.

Iyi çalışmalar,

mygif
emir fırat turgut says in Nisan 25th, 2009 at 06:10

hocam iyi günler.
access pointin markası zcom. nette onunla ilgili herhangi bir döküman bulamadım ve kafam bu yüzden çok karıştı. iki kamera kuracağımız için. iki alıcı ve bir verici kullanacağız. vericide video server kullanılmıyor. alıcılarda video server kullanacağız. ve bir türlü ip atamasıyla ilgili login olamıyorum. ne yapmam gerek? birde şu sorum olacak ip ataması yapılmış cihaza tekrardan ip ataması yapılıyormu resetleyince?teşekkürler yardımınız için…

Ramazan KOCAKAYA’s:
Zcom access pointi herhangi bir modeme kabloyla bağlayın ve diğer ağ aygıtlarıyla modemin bağlantılarını kesin. Daha sonra bağlı olan cihazların Mac adresi ve IP adreslerini görüntüleyebilirsiniz. Dolayısiyle elimizdeki access pointin ip adresini bulmuş olacağız. Daha sonra modeme bilgisayarınızı bağlayın ve bulduğunuz IP adresini internet explorer adresine yazıp access pointe login olabilirsiniz. Sorun devam ederse, yazabilirsiniz.
Iyi çalışmalar,

mygif
gokhan says in Mayıs 4th, 2009 at 06:21

hocam iyi günler,bı sorum olacak sıze elımde bı proje var şoyle 600 vıllalık bır sıte ıcın kablosuz ınternet kurulumu yapacagım bununla ılgılı ne tur malzemeler ve nasıl bı yol ızlemem gerekıyo,yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkur ederım. iyi calısmalar.

Ramazan KOCAKAYA ’s:

Merhabalar,
Elinizdeki Projeyi uygulayabilmeniz için yasal olarak telekomünikasyon kurumundan izin belgesi almanız gerekir. Bu olayın hukuki boyutu…

Teknik Boyutuna gelecek olursak; Size önerebileceğim cihaz: ‘Airties WOB-201 Kablosuz Dış Ortam Köprüsü /Tekrarlayıcı/Erişim Noktası’
2.4 Ghz frekans bandında çalışır. Sanayi bölgeleri, kampüsler, birden çok binaya dağılmış işyerleri için üretilmiştir. Dolayısıyla projeniz için idealdir. Fakat Bulunduğunuz yerin coğrafi koşullarına göre; cihazın adet sayısı değişebilir. kolay gelsin.

mygif
Yusuf says in Haziran 3rd, 2009 at 03:22

Merhaba Ramazan Hocam.
Öncelikle Bizimle paylaştığınız bu yararlı bilgilerden ötürü çok teşekkür ediyorum.7-8 Blok bir siyete “Airties WOB-201 Kablosuz Dış Ortam Köprüsü /Tekrarlayıcı/Erişim Noktası” kurduğumu varsayarsam.Sanırım en iyisi sinyal gücü en kuvvetli olan bu demiştiniz.8 bloktan birine kurdum diyelim ve bu cihazdan 8 tane aldım.tek adsl hattıyla 8 cihaza nasıl bağlantı yapılabilir.Yada bunu başka bir yöntemlemi çözmet gerekerir.bu cihazlara antenmi takılması gerekir eğer öyleyse ne marka kaç adet takılır.

Şimdiden Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.Sizi takip etmeye devam ediyoruz.

Ramazan KOCAKAYA ‘ s:

Tek adsl modem ile bahsettiğiniz tüm Access Pointlere bağlantı vermeniz mümkündür. Fakat vereceğiniz bağlantı kullanıcıları memnun etmeyebilir. Çünkü 4096 / 1024 KBPS erişim hızı bir blok için yetersiz kalır kanısındayım. En az 4 adet farklı adsl bağlantısı çekmeniz gerekebilir. Tek bağlantı ile bu işi çözmek istiyor iseniz ADSL bu konuda yetersiz kalır kanısındayım.

mygif
Yusuf says in Haziran 3rd, 2009 at 08:57

Ramazan hocam değerli bilgilerinizden ötürü teşekkürler.Soruma verdiğiniz hızlı yanıtınız için ayrıca teşekkürler.Sağlıcakla kalınız…

mygif
Tevfik says in Haziran 28th, 2009 at 19:28

Ramazan bey,

4 katlı 74 odalı ve her katta 45′er metre koridor uzunluğu bulunan otelimize nasıl bir sistem (kablosuz internet) kurmamızı önerir siniz?

Ramazan KOCAKAYA ’s: Merhabalar, size Airties ürünü WOB-201 dış ortam erişim noktasını önerebilirim.

mygif
Tevfik says in Temmuz 2nd, 2009 at 04:11

Yanıtınız için teşekkürler.

mygif
Kadir says in Temmuz 19th, 2009 at 10:26

hocam değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. benim merak ettiğim konu şu. modemdeki bağlantıyı ap lere yadani katlara eşit dağıtabilirmiyiz. birinci kattaki ap302 ye bağlantının 1/4 ünü kata ver 3/4 ünü üst kata/ şu ip ye gonder diyebiliyomuyuz. 1. kattaki kullanıcı yoğun downloda başladığında üst katlardaki kullanıcılar bağlantıda sorun yaşayacaktır bu durumda. bunu merak ediyorum programlamı yapmak lazım yoksa ap lerin yada repater ların bu özelliği varmı. teşekkürler

Ramazan KOCAKAYA ’s: Hayır AP-302 lerde böyle bir özellik mevcut değil. Tam olarak emin değildim. Bu yüzden cevap biraz gecikti. Biraz araştırmam gerekti, yani tam bilmiyor seni de bu konuda yanıltmak istememiştim. Sanırım aura, Hp veya Cisco markalı Access Point cihazlarında bu bahsettiğin Download ve Upload’ları eşit olarak bölebilirsin. Böylece dediğin gibi birinde download veya upload varken diğerinin bağlantısını etkilemez.

Iyi Çalışmalar,

mygif
Hakan Sayman says in Kasım 6th, 2009 at 03:50

İşyerimizde zyxell modemimiz var mu modeme sinyal güçlendirici anten bağlı, mesela bu anten 300 metre mesafeye kadar sinyal ulaştırabiliyor. Bu 300 metre mesafe içinde diğer ciharların modemi görebileceği anlamına gelirmi ? cihazın sinyan gücü 150 metre mesafe için uygun olduğunu varsayarsak modemin antenini güçlendirmenin bir anlamı olurmu?

Ramazan KOCAKAYA ’s: Sinyal güçlendirici kullanmanız her zaman yararlı olacaktır. Uzak mesafe için tabiki de sinyal güçlendirici çözümdür. Fakat sinyal güçlendirici den kasıt nedir? o da çok önemli…

mygif
hasan says in Kasım 30th, 2009 at 11:07

ramazan bey, öğrenci yurdu işletmeyim.
yukarıdaki makalenizden yararlanarak airties-211 modemi Ap-400 ve Ap-302 Tekrarlayıcılar kullanarak öğrencilerimize binada kablosuz ağı kurdum. ve MAc adres sınırlaması ile sistem gayet güzel çalışmakta. ancak bağlantımız 1024/256, 10-12 kullanıcı devreye girice hız korkunç düşmekte.
hızı Ip veya MAc lerden eşit olarak nasıl dağıtabilirim. veya her kullanıcının ayrı ayrı aylık download miktarını nasıl takip edebilirim.
amacıma uygun bir program varmı?
int. cafe programlarını inceledim. ancak mutlaka sürekli açık bir server makina gerektiriyor.

Ramazan KOCAKAYA :

Hasan bey merhabalar,
sanırım radius server sizin işinizi kolaylaştıracaktır. onun dışındaki çözümler için cihazınınzın destek hattını aramanız gerekir. Ek özel bir yazılım olduğunu düşünmüyorum fakat dediğim gibi üretici destek hattından size yardımcı olurlar.
iyi çalışmalar.

mygif
mehmet says in Aralık 7th, 2009 at 11:25

merhabalar ramazan bey bende 8 bloklu bi siteye accsess pointler kurdum ve düzenli bi şekilde çalışıyor. kullanıcıların mac adreslerini filtrelemek istiyorum. filtrelemedeki amacım ise konturlü yani ücretli kullanım yapmak. bununla ilgili ne kurabilirim yardımcı olursanız sevinirim. iyi günle iyi çalışmalar….
Ramazan KOCAKAYA:
Mac adreslerini modeminizin web arayüzünden gerçekleştirebilirsiniz. Fakat Mac Adresini kullanıcı kimliğine göre filitrelemek istiyorsanız bunu eksta yazılımla yapmanız ancak mümkün olur.

mygif
Kurtuluş says in Ocak 22nd, 2010 at 16:39

Ramazan bey merhaba;
10 katlı 40 daireden oluşan binamıza kablosuz erişim kurmak istiyoruz. yukarıdaki yazılarınızdan faydalanarak bu kurulumu gerçekleştirebileceğimizi düşünüyorum. elimizde philips SNA6500 model kablosuz modem var bu modemi ve belirtmiş olduğunuz access pointleri kullanarak (belirttikleriniz farklı marka olduğundan soruyorum) kablosuz erişimi sağlamamızmümkünmüdür, yoksa modemi değiştirmelimiyiz ? modemi zemin kata kurup anlattığınız gibi access pointleri her kata zemin dahil 9 kat kurduğumuzda başarılı olabilirmiyiz?
Saygılarımızla .

Ramazan KOCAKAYA:
Merhabalar,
Öncelikle internet paylaşımının yasaklandığını ve tespit edilmesi durumunda Türk Telekom tarafından gerekli yasal işlemlerin yapılacağını hatırlatır, sorunuzu teknik olarak cevaplamak isterim. Modemin markası ne olursa olsun teknik olarak access pointler üzerinden internetin dağıtılması mümkündür. Nasıl olacağı konusunda bilgi vermek gerekirse, modemlerin konfigürasyon ekranına göre değişmektedir.

mygif
Kurtuluş says in Ocak 24th, 2010 at 08:29

Ramazan bey,
yapmak istediğim sistemin yasal olmadığını telekomcularda söylediler diyorumki ben yasal işlem yapmak istiyorum yani nasıl digitürk şahsi kullanıcıda farklı fiyat toplu alanlarda farklı ise öyle bir tarifeniz yokmu diyorum hayır diyorlar yani yasadışı kullanmaya itiyorsunuz insanları dediğimdeyse başlarını öne eğerek hafifçe gülümsüyorlar. ben bu işi kafama koydum ve yapacağım sizin desteklerinizle tabiiki zemin kat dahil 10 katlı binaya herkata ayrı ayrı acces point kurmak yerine WOB-201 dış ortam erişim noktasını kullansam çatıyada kurabilirim kullanıcıların erişimini sağlayabilirmiyim.
teşekkürler

mygif
Kurtuluş says in Ocak 24th, 2010 at 08:57

Eklemek istediğim bir soru daha var özür dilerim görüntü kirliliği oluşturduğum için;
bu cihaz ile yani WOB-201 dış ortam erişim noktasıyla kaç daireye bağlantı sağlayabilirim toplam 40 dairemiz var tamamı interneti kullanabilirmi acaba?
teşekkürler.

Ramazan KOCAKAYA:
Tekrardan merhabalar kurtuluş bey,
Airties WOB-201 dış ortam erişim noktasıdır. Noktadan noktaya veya belli bir açık alana kablosuz sinayi yaymak veya kablosuz sinyali tekrarlayacı mantığıyla güçlendirmektir. Bahsettiğiniz yapının mimari özelliğini bilmediğim için bu ürünü öneremiyeceğim. Eğer kalıcı bir çözüm istiyorsanız. Ap-302 öneriyorum. Ben kablosuz ağ kurduğum otel zemin de dahil 7 kattan oluşuyor. Toplam 13 adet access point kullandım. Fakat katlar arasında oda sayısı fazla olduğu ve ilk oda ile son oda arasındaki mesafe uzak olduğu için bu yolu kullandım. Yaklaşık 3 yıldır kullanıyorlar bu sistemi ve gayet memnunlar. Sizde bu yöntemi kullanabilirsiniz.

mygif
Kurtuluş says in Ocak 25th, 2010 at 14:41

Çok teşekkür ederim Ramazan bey önerinize uyacağım iyi çalışmalar.

mygif
mustafa says in Mart 21st, 2010 at 17:11

Airties AP-301 ,merhaba Ramazan KOCAKAYA benim bu cihazımla 150 metre de nasıl bir güçlendirici yane anten takmam lazımki bu 150 mtre mesafese çeksin yardımci olursan sevinirim teşkürler,

Ramazan KOCAKAYA:
Mustafa ORTAK bey merhabalar,
Öncelikle 150 metrelik mesafe açık alan mı? Bu çok önemli. Çünkü açık alanda, kapalı alana göre sinyal gücü daha iyidir bu cihazların. Kablosuz ağı güçlendirmek, sinyali 150 metreye kadar çıkarmak istiyorsanız eğer 3 adet accees point tahminim (mesh) tekrarlayıcı mantığıyla bunu sağlayabilirsiniz.

mygif
mustafa says in Mart 22nd, 2010 at 09:26

Ramazan KOCAKAYA cevabın için teşkürler ustam açık alan deyildir kapalı alandır başka ne önerirsiniz 150 metre kapalı alanda çekmesi için fazlz bahlı olmasın teşkürler,

Ramazan KOCAKAYA: Eğer ucuz bir çözüm istiyorsanız kablosuz değilde kablo ile internete bağlanmanızı öneririm. yalnız 150 metre arasına bir swich bağlamanız gerekir. Fakat bu 150 metrelik mesafe’de iki adet 75 metrelik kablo kullanmanız gerekir. Bu iki kabloyu switch ile birleştirip 100 metre olan maximim kablo internet sorunununu ortadan kaldırmış olursunuz. Böylelikle 150 metrelik bir mesafeye kablo kullanarak internet çekmiş olursunuz. Bulunduğunuz yerde laptop kullanıyorsanız ayrıca gelen kabloyu direk bilgisayara bağlamayıp başına bir access point bağlayarak bulunduğunuz yerde yüksek performanslı bir ağ kurabilirsiniz. sadece 1 access point ve 150 metre kablo ile bir switch gidiyor. Ama sorun çözülmüş olur. Fakat minimum bu şekilde çözülür. Bu ürünleri satın alırken harcıyacağınız paranın miktarı size göre yüksek geliyorsa, bu ülkenin ekonomik durumu ve bilişim sekötüründeki fiyat yüksekliğinden kaynaklanıyor.

mygif
mustafa says in Mayıs 1st, 2010 at 13:18

airtiess ap-301 bonu nasıl güçlendireceğim bende 16 dBi WIRELESS ANT vadır ap-301 bağlantısı nasıl olmalı bunula ilgili bilgi sahibiseniz yardımci olursanız sevinirim teşkürler,

Ramazan KOCAKAYA’s:

Ap-301 cihazına 16 dBi Anten daha önce bağlamadım. Bununla ilgili bir tecrübem yok. Fakat ürün üreticisinden veya teknik tanıtım kataloğunda bununla ilgili bilgi alabilirsiniz.

mygif
Salih Erdoğan says in Haziran 3rd, 2010 at 06:32

merhaba ramazan bey ben smle adsl kullanıyorum
modemim airties 204 evde bütün odalarda kullanamıyorum yakın mesafe bi sorun yok teknik servisle konuştum modemin yakınlarında sinyal bozucu cihaz varmı diye sordu
dışardan ondan daha güclü sinyal alıyorum kedi evimdeki modemle rahatlık bağlanamıyorum ne yapmam lazım 205 ile değiştirsem diye düşündüm
bide hangi modemi tavsiye edersiniz ev içinde sorunsuzca kullanacağım ban ayardımcı olursanız sevinirim…

Ramazan KCOAKAYA’s:
Modeminiz ile ilgili bir problem var sanırım. Bundan emin olmak için; başka bir modem denemelisiniz. Zyxzel kablosuz modemi deneyebilirsiniz. Denedikten sonra problemin modemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenirsiniz. Sinyal bozucu aletin evinizde olma olasılığı düşük gibi geldi bana….

mygif
kenan says in Haziran 5th, 2010 at 04:51

mrb ramazan bey
biz şimdi bir otel inşaaatı yapacağız ve access pointler hakkında tam olarak kesin bir yargıya varamadık her katta (12 oda olacak) hangı access point kullanmamız bızım ıcın verımlı olur?

Ramazan KOCAKAYA:
Merhabalar Kenan bey, evet access poing kullanacaksınız. Sanırım En az Her katta 2 adet Acess Point kullanmanız gerekiyor bu sayı odalar ve otelelin mimari yapısına göre artabilirde. Airties Acceess pointlerini öneririm. Ben yaklaşık 3 yıldır bu sistemi kurduğum otelde problem yok.

mygif
bahadır says in Temmuz 25th, 2010 at 00:20

merhaba ramazan bey elimde 1 adet rt205 ve bir adet zyxel 660 hw t1 v3 var zyxel modemi mesh ile airties a ekliyorum fakat zyxelde dhcpyi kapamama rağmen sınırlı erişim diyor internet erişimi yok zyxel ve airties ın şifreleme sistemleri wep ve şifreleri aynı adları değişik sadece onun dışında airties ın ipsi 192.168.2.1 zyxelin 192.168.1.1 ben bunu gözönünde bulundurarak zyxelin ipsini herhangi bir ipye değiştirmeye kalktığımdada bu sefer zyxel modem kurulumunu giriş yapamıyorum modemi resetlemek zorunda kalıyorum hala bir çözüm bulamadım yardımınızı bekliyorum

Ramazan KOCAKAYA: Bahadır bey,
Yapmanız gereken şey şu: ZYXEL modeminizin ip adresi yerine Airties RT205 modeminizin ip adresini değiştirmek olacak. Airties RT205 modeme vereceğiniz ip adresi 192.168.1.x şeklinde ve x’in yerine 2 ila 253 arasındaki rakamlardan birini vermek olacak. Daha sonraki işlemlerinizi aynen tekrarlayınız. Eğer cihazlarda veya diğer işlem adımlarında bir problem yoksa sorun çözülecektir.

mygif
hakan says in Ağustos 12th, 2010 at 15:17

bende aırmax-101 kablosuz modem var,modem odada masa üstü ps nin yanında. laptop odada modemi görüyor , ama salona gidince bağlantı kopuyor,bende airties ap-302 aldım tekrarlayıcı olarak kullanmak için.ama bir türlü kurulumu gerçekleştiremedim sizce sorun nerde olablir , teşekkürler.

Ramazan KOCAKAYA: Öncelikle bu yazımı baştan sona okuyunuz. Kurulum mantığını siz anladıktan sonra Airmax-101 kurulum arayüzünden Kablosuz > Kablosuz Köprü sekmelerinden kurulumu çok rahatlıkla yapabilirsiniz.

mygif
melih says in Ağustos 18th, 2010 at 11:17

merhaba ramazan beyi öncelıkle bu paylaşımın için emegıne saglık tebrıkler.
fakat benim baska bir sorunum var yardımcı olabilirsin umarım. çok arastırdım bulamadım.

modemim AİRTİES RT210.
laptop SONY windows 7 home premıum 64bit (”sınırlı erişim” e düşüyor) (ethernet kart artheos)
diğer laptop DELL windows xp (sorunsuz baglanıyor)

sorunum şu ki sony laptop modeme bağlanıyor ve “sınırlı erişim” hatasına düşüyor. diğer laptop ise sorunsuz baglanıyor.
modeme reset attım sıfreleme sıstemını WEP veWPA seklınde denedim (belki desteklemiyordur diye) fakat nafile.
modemin ayarlarına giriyorum sony nin baglı oldugu görülüyor fakat 1-2 dk baglantı geliyor ardından 1 dk sureli kopuyor yani “sınırlı erişim” e düşüyor.surekli tekrarlanıyor, hal böyle olunca insan sinir sahibi oluyor
ne yaptımsa olmadı. ip ayarlarıyla oynadım olmadı otomatık ıp denedım olmadı. sürücüleri guncelledim olmadı. ama ethernetle baglanıyor. sanırım üzerindeki wireless kartta sorun var güncelledim ama olmuyor. (bu arada daha once alındıgı yerde yurtdısında sorunsuz baglanıyordu benim modemde böyle bir sorun yaptı, zaten yeni aldım)

kaç gundur arastırdım ugrasıyorum olmadı birtürlü.
ilgilerinize simdiden cok tesekkurler.

Ramazan KOCAKAYA: Melih bey merhabalar, kullandığınız notebookun Wireless ethernet kartından olabilir sorun. Bu ethernet kartın driver sürücüsü yanlış yüklenmiş olabilir. İşletim sisteminden kaynaklanabilir. Modeminizin ayarlarından kaynaklanabilir ve modemin yazılım sürümünden kaynaklanabilir. Bu söylediklerim dışında varyasyonlar söyleyebilmem için sizin bunlar üzerinde çalışma yapıp sonucu bildirmeniz gerekiyor. Iyi çalışmalar,

mygif
osman nejat says in Ağustos 30th, 2010 at 15:44

Ramazan bey mahallemizde ttnet wifi yayını var ama sinyal düşük geliyor elimde rt-205 modem var bu modemi sinyal tekrarlayıcı olrak kullanmak istiyorum bunu yapabilirmiyim modem ttwifi yi 11 kanalda görüyor işaretliyorum ondan sonra ne yapmam gerekiyor yardım ederseniz sevinirim.

Ramazan KOCAKAYA : Maalesef yapamazsınız. Çünkü ttwifi yayını yapan cihaza kendi modeminizin MAC adresini eklemeniz gerekmektedir.

mygif
Point says in Ekim 15th, 2010 at 04:53

Hocam merhaba, makalenizi çok yararlı buldum teşekkür ediyorum. Benim sorunum şu bitişik 2 apartman dairesi var biz bunlara daire1 ve daire2 diyelim. daire1′de Adsl hattı ve Philips SNA6500 adsl modem var biz bunu daire2 deki RT205le eşleştirip interneti dağıtmak istiyoruz. Mesh teknolojisi ile dediğiniz gibi ayarları yaptık. Bütün bilgisayarlar nete giriyor fakat arada kopmalar oluyor.Sizce uyum problemi mi vardır. Acaba Ap302 AP alıp Rt205 ile haberleştirsek daha sağlıklımı olur. Teşekkür ederim.

Ramazan KOCAKAYA: Sorun kurulumdan kaynaklanmıyordur. Çünkü kurulumda problem varsa hiç bağlanmaz. Kullanıcı sayısının fazlalığı veya cihazlardaki teknik problemler sorun olmuş olabilir…

mygif
suat says in Kasım 14th, 2010 at 15:52

Hocam otel işletmecisiyim modemden talebeler hat cekiyorlar ben onların girdikleri siteleri takip edebilecegim bir yolu varmıdır tşk.

Ramazan KOCAKAYA : Bir kontrol makinası veya özel yazılım yüklü bir cihaz ile bunu sağlayabilirsiniz. Kontrol makinasından kastım; bütün bilgisayarların internete gireceği zaman istem gönderecekleri ve bütün internete giriş çıkışların yapılacağı bildiğimiz donanım konfigürasyonları iyi olan bir bilgisayardır. Özel yazılım yükü bir cihaz ise router benzeri özel yazılım yüklü bir internet trafic controlörüdür…

mygif
Tarık says in Kasım 23rd, 2010 at 21:44

Ben bir accespoint aldım edimax evden eve bağlantı yapmak için arada duvar yok 40 metrel
k ver ara var karşıdaki modem ise Huawei anteni yok 2 desibel sinyal gücü var accespointin sinyali 50-60 arası değişiyor fakat bazen sinyal yüksek olmasına rağmen sınırlı bağlantıya düşüyo veyada huaweiyi bulmuyo state=scanning yazıyo bana yardım ederseniz sevinir…..

Ramazan KOCAKAYA: Tarık bey, bahsettiğiniz cihazların teknik özellikleri ve web konfigürasyonu konusunda bir bilgim yoktur. Yalnız kablosuz ağlar mantığı aynıdır. Yukarıdaki yazıyı okuyup cihazlarınızın web arayüzünden gerekli ayarlamaları eksiksiz olarak yapmanız gerekmektedir. Çok detaylı olarak anlattığım yazımı 3-4 kez okursanız sanırım cihazlarınızı konfigüre edebilirsiniz.
iyi çalışmalar

mygif
cengiz says in Kasım 28th, 2010 at 17:23

slm ramazan bey otelden bahsetmişsiniz çok güzel ben bir otel ile anlaştım 15 tl ödeyerek (aylık) bana şifresini verdiler bende masa üstü bilgisayarıma planet marka wiriles aldım flaşdsk gibi bişey fena çekmiyor, onu balkona çıkardım çünki. evde laptopta var ama o kopup duruyor, wiriles özelliği olan kallanmadığım datrom marka modem ile bu masa üstüne gelen bağlantıyı dağıtabilirmiyim
teşekkürler,

Ramazan KOCAKAYA: Cengiz bey merhabalar,
Bahsetmiş olduğunuz sorununuz Access point kullanarak giderebilirsiniz. Detaya ihtiyacınız olursa lütfen bana yazmaktan çekinmeyiniz.

mygif
hasan says in Ocak 26th, 2011 at 14:22

merhaba ramazan bey,
uydunet kablolu modemi ( scientific atlanta epc2203), kablosuz yapmak için access point tl-wa701nd 150 mbps cihaz aldım. kullanıcı kitabında belirtilen yönergelerle kurulumu gerçekleştirdim ancak sadece iki bilgisayar wireless bağlanabilirken üçüncü bilgisayarda tanımlanamayan ağ, internet erişimi yok uyarısı alıyorum. bilgilendirirseniz beni sevinirim

Ramazan KOCAKAYA: Uydunet modemleri hakkında teknik bilgiye sahip değilim. Lütfen ürün firmasının teknik destek hattını arayınız.

mygif
Oguz Sevecen says in Şubat 17th, 2011 at 03:19

Ramazan bey kablosuz ağla ilgili bir sorum olacak.Evde 2 pc var.Kablosuz ağ kurdum çalışıyor.Başkalarına karşı modemi şifreledim ancak diğer pc den nete bağlanmak istediğim zaman kendim de şifre girmek zorunda kalıyorum.diğer pc şifre girmeden otomatik bağlansın istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim.Yardımcı olursanız sevinirim.

Ramazan KOCAKAYA : “Ağ bağlantılarım”a sağ tıklayın “özellikler” deyin… “Kablosuz yerel ağ”a sağ tıklayın. “Özellikler” deyin. “Kablosuz ağlar” sekmesine gelin. O listede bulunan bütün ağları sildikten sonra ayarları kaydedin. Daha sonra tekrar kablosuz ile bağlanmaya çalışınız. Sizden kablosuz ağ şifresini isteyecek. Şifrenizi girin. Daha sonra az önce tarif ettiğim yerden kablosuz ağlar listesini açarsınız. Orada ağınızı seçer otomatik bağlan dersiniz. Sanırım bir daha şifre istemez.

mygif
Oguz says in Şubat 18th, 2011 at 02:28

Ramazan bey şifre işini halletim bu seferde başka bir sorun çıktı.Masaüstü pc ye usb TP-Link wireless taktım interneti görüyor ama genelde pc ye takılıyken xp de mavi ekran hatasına neden oluyor.Takılı haldeyken pc yi açıyorum genelde mavi ekrana düşüyor.çıkarıp öyle açıyorum sonrada takıncada bazen mavi ekrana düşürüyor.Onsuz açınca xp gayet normal açılıyor.Bu neden olabilir?

Ramazan KOCAKAYA’s: Büyük bir ihtimalle sürücü yazılımı orjinal değil. Başka bir usb kablosuz adaptörünün yazılımı olabilir. Aynı marka olması önemli değil. Model olarak bire bir uyan sürücü yazılımını resmi sitesinden indirip kurmanız gerekiyor. Orjinal CD ile kurmuş iseniz; yine de güncel yazılımı resmi internet sitesinden indiriniz.

mygif
yasin says in Mart 22nd, 2011 at 07:59

merhaba Ramazan bey;aslında bu bilgiler yeteri kadar açık. ama ben kalın kafalılar :) sınıfında olduğum için tekrar sormak istiyorum.6 katlı bir binanın 6.katındayım. airties6271s modeli kablosuz modemim var.3.kattaki komşum laptopuyla iki çubuk sinyali yakalıyor ama bağlanamıyor.sizcekomşum evine accespoint alsa (sizce hangi modeli alsın? )sorunu çözebilirmiyiz.ve ayarlatıne şekilde yapmalıyız.

Ramazan KOCAKAYA: Airties AP-302 almanız yeterli. Kuruluma gelince; modemin bulunduğu evden ihtiyacın olduğu ev kadar cat5 kabloyla inin, access pointi cat5 kabloya bağlayın evin içinde alabileceğiniz en iyi performansı alırsınız…

mygif
Suat says in Mart 23rd, 2011 at 05:19

merhaba,elimde zyxel p-660hw-t1 modelli bir AP-router var. Bunu tekrarlayıcı olarak kullanmak istiyorum. bir türlü başaramdaım. AP ye bağlantıyı kablo ile verip kablosuz yayın yapacak. Sorun şu galiba. Bir server ağı içindeyim.belli portlardan giriyorum. acaba ıp çakışmasımı oluyor. cihazın IP sini (192.168.1.251) bilmeme rağmen AP nin arayüzüne erişemiyorum. Eriştiğimde ise her türlü ayarı yapmama rağmen olmadı.

mygif
ibrahim Yüksel says in Mart 25th, 2011 at 23:48

Hocam ilk sorum; şu anda bulunduğum apartmanda mesh teknolojisi kullanılıyor bununla beraber ana modeme pink attığım zaman arada ping kayıpları yani zaman aşımları gerçekleşiyor bunun mesh sistemiyle alakalı olabilir mi?

Diğer sorum; Access point’leri(herbiri 4 portlu) cat5 ile birbirine bağlayarak mesh sisteminde olduğu gibi Tek bir isim altında toplayabilir miyiz? Eğer oluyorsa herhangi bir ayar yapmamıza gerek vardır? varsa açıklarsanız sevinirim..

3.Sorum ise;Apartmandaki tüm Access point’leri Kablo uzatıp Hub’a bağladıktan bunları yukarıda belirtmiş olduğum gibi tek bir isim altında toplayarak yayın yapabilir miyiz? örn: Aliveli Öğrenci sitesi gibi..

Teşekkürler Başarılar Diliyorum…

mygif
yiğithan says in Nisan 12th, 2011 at 04:18

ramazan bey merhaba.bu uygulamaya yakın bir çalışmamız oldu fakat yer yer bağlantı kopma şikayeti almaktayız.biz bu katlardaki ap lere switch ten cat5 çekerek bağlantı yaptık.toplamda 4 adet ap var. farklı ıp lerle katlara neti verdik. ancak bir kaç hafta sonra bağlantı kopuyor. switchi çekip takıyoruz ap leri resetliyoruz falan öyle düzeliyor.
yanlış olan nedir acaba.yeterince açık oldumu? teşekkürler.

mygif
mustafa says in Haziran 21st, 2011 at 15:16

Merhaba Ramazan bey,öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Airties RT205 marka bir modemimiz var ve bu modeme cat5 kablo ile bağlı bir us robotics 5451 marka ap cihazımız var.Modemden sorunsuz bir şekilde bağlanırken ap cihazından sık sık bağlanamama sorunu yaşıyoruz.hata mesajı ise şu:”windows aygıtla veya kaynakla iletişim kuramıyor(birincil dns sunucusu)” herzaman bu sorun olmasa da genellikle bu sorunla karşılaşıyoruz. ap nin ıpsini 196.198.2.50 olarak değiştirdim diğer özellikler modem ile aynı(şifreleme türünden şifresine kadar). yalnız modem ile ap arasında bir switch var sorun bundan olabilir mi yoksa başka bir sorun mu var acaba?

mygif
Alpay says in Temmuz 6th, 2011 at 23:25

Merhaba Ramazan bey,
linksys wag 320 ve 3xE3000 routerım var, ethernet switch ile dağıtım yaptım. Routerları access point olarak kullanıyorum, bunlara bağladığım cihazların veya wireless, internet erişimi ile ilgili problemim yok, ancak bir access pointe bağlı cihaz diğer access point üzerinden bağlananları görmüyor, paylaşım yapamıyorum, modeme bağlı hdd’yi paylaştıramıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim,

mygif
Özlem says in Ekim 10th, 2011 at 06:52

Merhaba Ramazan bey, iki binamız var, biri zeminle beraber 4 kat(katların alanı:230 metrekare), diğeri 3 kat(katların alanı:130 metrekare) zeminler hariç katlarda 4 er oda var. 3 katlı binanın zemininde airties-205 modem var, 3.katında cisco ap var, 4 katlı binanın zemin ve orta katında tp-link ap var. Kurulum yapıldı ama devamlı net sorunu yaşıyoruz. Yukarıda otel örneğinde anlattığınız gibi mi kurulum yapmak gerekir, yoksa binalar ayrı olduğu için kurulumu farklı mı? Bir de ap lerin markaları farklı olduğu için bir problem olur mu?

mygif
mehmetomac says in Ekim 11th, 2011 at 10:41

mrb airties wob 201 kablosuz yayın sağlayıcı var
bu cihazı nasıl resetlerim arayüzüne giriş yapmam gerek

mygif
Arif EROL says in Kasım 17th, 2011 at 20:40

Merhaba bi problemim var sizinle paylaşmak istedim;

Air Tirs Rt 205 kablosuz modemim var.. ve yeni bir TP-Link Tl-WA5210G AP aldım.. Sorunum şu ap yi tekrar layıcı olarak ayarlıyorum sinyal gücü çok yüksek bir şekilde ağ bağlantısı kuruyorum ancak.. İnternet bağlantısı yok ??? Nerde bi hatam, eksiğim var bulamadım bi türlü..

mygif
mustafa says in Kasım 27th, 2011 at 09:26

Ramazan bey, benim bu sinyal güçlendirme hakkında sorum ttnet wifi noktaları hakkında olacak: Bulunduğum tatil yerinde ttnet wifi evin bi tarafından zayıf olarak çekiyor. Bu kısım da ev de kullanılmayan bi taraf. Elimde ki modemi kullanarak sinyal güçlendirme metotlarıyla diğer odalarda da erişim imkanı sağlayabilir miyim? Sağlayabilirsem yöntemini yazar mısınız? Şimdiden teşekkürler..

mygif
umut says in Aralık 20th, 2011 at 10:32

merhaba;

Yukarda Açıkladığınız Tüm işlemler zyxel prestige 600 modemle yapılabilirmi.?????

mygif
Firtina_66 says in Ocak 14th, 2012 at 07:37

slm arkadaşım ben senin yaptığın sisteme benzer bir sistemi yapmaya çalıştım ama perfonmansta beklediğimi bulamadım modem olarak Airtes 5440 4 port modemini ap olarak Tp-Link TL-WA901ND 300Mbps Access Pointi kullandım benimkide otel katları olduğu için sinyal seviyesinde azalma oldu ortaya koysam en baştaki oda yavaş en başa koysam ortadaki oda yavaş bende mantıksal olanı yani iki uca 1 ap koymayı denedim yani her katta 2 ap var açık alana lobilere tek ben sinyal zayıflığından korktuğum için sistemi çatı katında toplayıp tplink 24lü swiçh yardımıyla bütün aplere kablo çektim ama sistem belli bi zaman çalışınca kafayı yemeye başladı mesela sistem odasında takip yapıyorum herhangi bir kattaki apye bağlanan olduğunda modem swiçh kafayı yiyor bütün ışıklar çok hızlı bir şekilde yanıp sönüyor reset atıyorum fişleri çekip biraz dinlendikten sonra tekrar deniyorum bir müddet çalışıyor gene aynı kullanıcılar ise internete bağlıyken kopma olduğunu söylüyorlar aceba nerde yanlışlık yapıyorum bütün hatlar sağlam tester vb aletlerle kontrol ettim tek aklıma gelen aplerin hepsi oto ayarda otomatik ip atıyor fabrika ayarı neyse o sabit ip mi vermem gerekir lütfen yardım

mygif
ahmet demir says in Ocak 16th, 2012 at 07:16

Merhaba Ramazan bey,

kablo tv net master cxc150 kablo modemim var tek çıkışlı olduğu ıçın ve diz üstü bilgisayar olduğundan dolayı net master wds-840 Wireless Access Point aldım kurdum ve çalışıyor ancak çıkış zayıf olması nedeniyle evin bir tarafında zayıf olarak bağlanıyoruz ve sık sık kesilmeler oluyor zayıf olan tarafa yakın yerlerin iyi alabilmesi için araya yeni bir tp link 3420 Access Point aldım ancak bunların kendi arasında iletişmi nasıl yapacağız bu konuda bilgi ve yardımlarınızı bekliyor teşekkür ediyorum

mygif
ahmet says in Ocak 16th, 2012 at 13:20

acces point bir laptopun wireless sinyal çizgisini arttırmaz mı?

mygif
emel says in Ocak 26th, 2012 at 12:43

kardesim bana yardım edin biz komsudan kablo cekiyoz ve evdede 2 bilgisayar var biri masa üstü dieri netbuk bitane ayırıcımı nedir tam bilmiyom ondan aldık markası edimaks yazıyo masa üstü bilgisayaraarkasına bişey taktım masa üstüne geliyo internet ama nebuka gelmiyo gelsende 5 daka sonra internet erişimi yok diyo yardım edin lütfen:((((

mygif
GÖKHAN SARAÇ says in Ocak 29th, 2012 at 09:36

HOCAM ELİNE KOLUN SAĞLIK GÜZEL BİR ANLATIM OLMUŞ AMA BENİM AKLIMA TAKILAN OLAY ŞU ELİMDE ZYXEL-P660N-T1A KABLOSUZ MODEM VAR. BUNUN IP’si 192.168.1.1 ve ACCES POINT OLARAKTA AIRTIES AP-302 VAR BUNUN DA IP SI 192.168.2.1 BU FARKLILIKLARDAN DOLAYI BİR BAĞLANTI KURULMAMASI OALBİLİR Mİ. YOKSA BEN Bİ AYARLARDA YANLIŞLIK MI YAPTIM TEŞEKKÜRLER YARDIMLARINIZI BEKLIYORUM.KOLAY GELSİN

mygif
ömer bıçak says in Şubat 2nd, 2012 at 18:13

s.a değerli üstadım bende rt-205 airties modem var.karşı komşumun odasına everest ip04104 router koyduk.ip leri aynıydı modemi 192.168.2.1 router, 192.168.2.2 yaptım.modemi lan ayarından 192.168.2.2/192.168.2.254 routeride 192.168.2.1/192.168.2.254 yaptım.modeme mesh olarak everesti tanıttım.everestten bağlananların varsayılan ağ adresi 192.168.2.2 modemden bağlanan pcler ise 192.168.2.1 olarak alıyorlar.ilk başlarda internete girerken ilerleyen dakikalarda internet bağlantısı kopuyor.ağ bağlantısı kesilmiyor ama.hatta bi ara dns sorunu gibi bir yazıda gördüm gibime geldi.everest ip04104 gerçekten çok güzel yayın yapıyor.şimdi ne yapmam gerek modemimi değiştireyim yoksa routerimi bu arada evereste hiç bir kablo çekmeden bağlanıyorum.ayarlardamı sorun var acaba

mygif
Mesut Cücük says in Şubat 8th, 2012 at 07:40

Öncelikle çok güzel bir makale.Teşekkür ederim.Süperonline ın fiber internet bağlantısında HUAWEİ HG253 modem kullanmış ben bunu Datron RTA1030W kaplosus modemle tekrarlayıcı olarak uzaktaki odaya almak istiyorum.Fakat HUAWEI modemin arayüzüne giriyorum wDS desteği var fakat bir türlü ayarlama yapamadım her iki modemde scan lediğimde birbirlerini görüyor fakat internete giremiyorum.yalnız her ikisininde güvenlik ayarı WPA yı desteklediği için onu kullanıyorum.Yazınızdaki gibi bunda da WEP şifreleme şartmı.MAC adresi ikisininde aynı mı olacak farklı olursa bunu nasıl ayarlayacağım yardımcı olursanız sevinirim.

mygif
uğur says in Şubat 16th, 2012 at 14:36

Ramazan bey merhaba çalışmanız çok güzel ve etkileyici devamını dilerim
Benim size somak istediğim bu konuya benzer bir konu
bende evde arkadaşımla internet ağını paylaşa bilmek için tp-link bir kablosuz modem ve birde access point aldık sizin anlattığınız gibi yaptım fakat access point rauter i kablo ile bilgisayarıma bağlayıp elle ıp atadım fakat rauter in ara yüzüne ulaşamıyorum yerel ağ bağlantısı kuruldu diye yazıyor fakat yerel ağ bağlantılarına
tıkladığım zaman giden veri akışı var fakat gelen veri akışı yok ne denedimse olmadı bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla kolay gelsin

mygif
gökhan says in Şubat 21st, 2012 at 09:10

Merhaba Ramazan bey benimde aynı burda anlattığnz gbi 4 katlı işletmem var zemin katta masaüstü bilgisayara bağlı tp–link td-w8961 modem war bu modemden kabloyla işletmenin 1. ve 3. katına 2 tane access point bağlamışlar ama markaları farklı 1 kattaki ap te sorun yokken 3. kattaki asus marka ap le bağlantı yapamıyorum internet erişimi yok diye sarı renkte uyarı veriyor yardımcı olursanız sevinirim

mygif
murat toygar says in Mart 6th, 2012 at 16:41

Ramazan Bey, Faydalı bilgiler için teşekkürler.Benden fiber internet huawei 253 modem var, airties rt 205 access point olarak kullanmak istiyorum. huawei ye airties ı nasıl tanıtacağım. selamlar

mygif
sercan says in Mart 17th, 2012 at 11:52

merhabalar benim sorunum airties 5440 olan modemime ap-301 i tanıtamıyorum. ben mi yapamıyorum yoksa ap-301 i 5440 lar desteklemiyor mu?

mygif
hakan says in Mart 17th, 2012 at 17:58

evimde tplink koblosuz 4 port modem var. birde airties acces point. modemin sinyali balkon ve salona yetersiz geldiği için acces point aldım ama ayarlarını yapıp aktif hale getiremedim. ancak access pointimi kablosuz kullanmak istiyorum çünkü modem ile acces point arası epey mesafe var. sinyalin azaldığı yere koydum a.pointi. kablosuz aldığı sinyali güçlü olarak ileri iletsin istedim. ayarlar konusunda yardımcı olurmusunuz. şimdiden teşekkürler

mygif
ENES SUCU says in Mart 18th, 2012 at 16:55

ÇOK GÜZEL Bİ PAYLAŞIM OLMUŞ GERÇEKTEN ELLERİNE SAĞLIK BENİM Bİ SORUNUM VAR. ACCES POİNTİMDEN MASAÜSTÜ BİLGİSAYARIMDAN KABLOSUZ OLARAK İNTERNETE BAĞLANABİLİYORUM AMA MOBİL CİHAZLALA BUNU SAĞLAYAMIYORUM BİRDEN FAZLA MOBİL CİHAZ İLE DENEDİM AMA OLMADI IP ADRESİ ALINIYOR YAZISI ÇIKIYOR AMA BAĞLANTI BİR TÜRLÜ SAĞLANAMIYO YARDIMCI OLURSAN SEVİNİRİM

mygif
serkan says in Mart 25th, 2012 at 18:21

ogencı apartında 12 axes ıle adsl dagıtımı aptım ama sureklı kopmalar oluyo nete gırememkten sıkayet edıyor ogrencıler tel le sorsam sana bı kac soru mumkunmu

mygif
artemis says in Nisan 18th, 2012 at 05:38

selam, birkaç sorum olacaktı. acaba tekrarlayıcı mod kullanımında ap’ler arası mac şifreleme gerekiyor mu? diğer bir sorum, bu ap’lerin ssid isimleri ayrı değilde aynı olsa ne olur? son sorum da eğer ki ap’lerin birbirine yakın kapsama alanında olduğunu düşünürsek eğer kanal nolarını farklı kullanabilir miyiz? 1-6-11 / 2-7-12 vb. gibi.

mygif
erdi says in Mayıs 15th, 2012 at 15:30

mrb ramazan hocam. benim evde birden fazla pc var. interneti 2 ay oldu bağlayalı. yalnız çok kopma oluyor. özellikle birden fazla pc ile bağlandığmız zaman bazı uygulamalar kapanıyor(msni, online uygulamar vb.) anlık net gidip geliyor. bu beni sinir ediyor. tesadüfmü yoksa farkli bir sorunmu var anlamadım. yardımci olursanız sevinirm.

mygif
mehmet says in Haziran 4th, 2012 at 09:10

ya arkadaşlar ben bilgisayarda oyun oynarken benim internetime vifi ile bağlanıldında ana bilgisayarın hızı kesliyor nası çözebilirm ? lütfen yardımm

mygif
YILDIZ says in Ekim 2nd, 2012 at 04:48

Merhaba Ramazan Bey,

Benimde küçük bir sorunum var çözemedim.
Evde kullandığımız kablolu modemimiz var ve buna aırtıes-302 taktık yaklaşık 2 yıldır sorunsuz hem farklı laptop hem telefonlarda bağlanabiliyorduk.Ama artık ya bir laotop bağlanıyor yada masaüstü bilg.bağlannıyor laptop bağlantısı kesiliyor.IP çakışması vardır dendi fakat anlamıyorum.Ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz.Teşekkürler.

mygif
olgun tekin says in Ekim 30th, 2012 at 13:00

hocam paylaşım için teşekür ederim
benim sorunumu kısaca yazayım

öğrenci yurtlarında her kata tp lin marka acses pointler koydum ve kablolarla modemin çıkışlarına bağladım
akşam saatlerinde aşırı yavaşlıyor ve kopmalar oluyor bunun bir çözümü varmıdır

mygif
serkan says in Kasım 15th, 2012 at 17:21

hocam yardım cı olursanız memnun olcam
usrobotics modem wiriless + tplink accespoint network kablo birbirine bagli sorum 1 pc usrobotics wiriless bagli + diger 1 pc 50 metre ileride tplink acces point wiriless bağlı ağ da 2 pc birbirini görmüyor

mygif
Yağız says in Kasım 16th, 2012 at 05:23

Merhaba Ramazan Bey;
İş yerinde U.S Robotics marka wireless modemim var.İş yerinde 6 tane pc var.2 pc kablolu 4 pc wireless yoluyla internete bağlılar.Fakat şöyleki Modeme yakın 2 tane pc de wireless sıkıntısı yok diğer 4 makine modeme uzak olduğu için TP_LINK Acess Point aldık ve diğer 4 modemi acess point üzerinden bağladık.Buraya kadar herşey tamam internette herhangibir sıkıntı olmuyor fakat 2 pc birbirine ağ üzerinden bağlanabilirken diğer 4 pc ağda gözükmüyor.& makineninde birbirlerini ağ üzerinden görmeleri gerekiyor çünkü birbirlerine bağlı olduğu programlar var. Sanırım sıkıntı ip atamasında ama durumu bir türlü çözemedim. U.S Robotics 192.168.2.1 den ip atamaya başlarken TP-Lınk 192.168.1.1 den başlıyor acaba sıkıntıyı burdan mı yapıyor yada bunun başka bir yolu var mı? Bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

mygif
eser says in Aralık 24th, 2012 at 06:35

1.katta kardeşim var ve wireless internet var.
ben 3.kattayım ama sinyal alamıyorum.ne yapmam gerekiyor.

mygif
VOLKAN AYGÜN says in Ocak 16th, 2013 at 03:39

ethernet kablom kendi masamda çalışmıyor ama başka bir bilgisayara takınca çalışmıyor aygıt yöneticisinden bakıcaktım ama ona bile girmiyor cevabını bekliyorum

mygif
sunay çiftçi says in Şubat 23rd, 2013 at 19:26

slm
benim bilgisayarım masa üstü bigisayar internetim olmadığı için karşı komşumdan kablosuz almam gerekiyor bunun için wireless adaptör aldım ama bi türlü kuramıyorum bilginiz varsa yardımcı olabilirmisiniz.

mygif
Mansur says in Mart 8th, 2013 at 11:38

merhaba hocam. hocam ben yurtta kalıyorum da, sorun şöyle ben 2.katta oturuyorum benim pc’le eskiden rahat bi şekilde bağlanabiliyordum. geçen de nedense kendi-kendiliğinden benim pc 2.katta ki internet bağlantısını görmemeye başladı. halende görmemektedir. başka 1.kat olsun üniversitenin internet bağlantısını olsun her bağlantıyı görüyor ama esas bana lazım olan 2.kat bağlantısını görmüyor. PC’den mi acaba diyerek format bile attım. değişen bişey yok. ne yapabilirim hocam sizden ricam yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler….

mygif
ilyas says in Mart 10th, 2013 at 17:57

Merhaba,Bende tp-lınk TD854W kablosuz modem var.Airties AP-301 accsess poınt baplantısı ile tekrarlayıcı yapmak istiyorum.Çok fazla bilgi sahibi değilim,yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim.

mygif
halim says in Mart 29th, 2013 at 17:36

meraba en zyxel aksespoint aldım evde leptop ve masa ustu bc var aksespoint waylıs yolu ile internet veriyor ama 4 cıkısı var cıkıslara internet vermiyor napmam lazım

mygif
Caner says in Nisan 3rd, 2013 at 07:29

Sayın hocam ;
airties ap 302 a.point aracılığı ile , ortak paylaşım internet hattımız vardı. tp link ana modem şifrelemesini wpa2 ye güncelleyince , ap 302 , bağlanamaz oldu. şifreleme yapmadan bağlantıda sorun yok. Öte yandan wpa sifrelemesinde evdeki laptoplarda bağlantı sorunları oluşuyor.
Sorum ; airties ap 302 mesh fonsiyonda , wpa2 şifrelemeyi algılayacak , güncellemesi mevcut mu?
yada wpa2 şifrelemeyi aygılamak için ne yapmayılız. Çünkü ap 302 nin tekrarlayıcı fonsiyon sifreleme si defult tek ve wpa. Bu şifrelemede laptop da sorun çıkarıyor.

yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

mygif
TANER ASLAN says in Haziran 19th, 2013 at 12:02

SELAMUN ALEYKUM RAMAZAN HOCAM, ELİMİZDE WAR-140 MODEM VAR.(ZEMİN KATTA).BULUNDUĞUMUZ BİNADA ONA KABLO İLE BAĞLANTISI OLAN AİRTİES AP-300 BİR ADET ACCESS POİNT MEVCUT.ACCESS POİNT AKTİF DURUMDA HİZMET VERİYOR.ELİMDE YENİ ALMIŞ OLDUĞUM TP LİNK WA5210G MODEL DIŞ ORTAM İÇİN KULLANILAN BİR CİHAZ VAR.BU CİHAZI BİR TÜRLÜ ACCESS POİNT İLE EŞLEŞTİRİP BAĞLANTI SAĞLAYAMADIK.SINIRLI BAĞLANTI HATASI VERİYOR. CİHAZLAR ARASINDA UYUM MU YOK. YOKSA BİZ Mİ BU KONUDA BECERİKSİZ KALDIK.BİLİYORSANIZ ANLATMA DURUMUNUZ OLUR MU? TEŞEKKÜRLER.

mygif
bayan çanta says in Aralık 3rd, 2013 at 08:33

Bende modemin kurulumu ve teknik detayları ile ilgili bilgi ararken sizi buldum çok faydalı oldu teşekkürler.

mygif
murat says in Aralık 20th, 2013 at 09:35

merhaba laptobumun buldugu şifresi acık olan ag lara erişim yapıp haberleşme yapmak istiyorum nasıl yapabilirim . ag şifresi koymamış bizde onun internetine giriyoruz haber verib helalleşmek icin

Fikrinizi Belirtin

 Isminiz (*gerekli)

 E-Mail Adresiniz (*Özel)

 Web Adresiniz (*Zorunlu Değil)

Yazdığım yorumun bu sayfada yayınlanmasında bir sakınca görmüyorum...

Not: Bu yazıya yapmış olduğunuz yorum, blog sahibi onayladıktan sonra yayınlanır...