Bilgisayarınızdan alınabilecek en iyi performansı almak istiyorsunuz. Fakat nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. O halde bu yazacaklarımı dikkate alırsanız, Bilgisayarınız ile maximum oranda verimli çalışabilirsiniz. Fakat şu var ki; hiç bir şekilde bilgisayarınızın donanım aksamlarından daha yüksek bir performans alamazsınız.

Şunu unutmayın ki; bilgisayar donanım özellikleriniz ne kadar kötü olursa olsun, bilinçli bir kullanıcı tarafından kullanıldığında; o bilgisayardan maximum yani alınabilecek en iyi performansın alınması doğal bir olaydır. Anlatacaklarım bilgisayarlarını işinde kullanan ve ondan en iyi performansı almak isteyenlere hitap edecektir sanırım. Zaten evinde bilgisayarı eğlence amaçlı bulunduran ( Muzik, Film vb. ) insanlar yüksek özellikte bilgisayar kullanıyorlardır. Fakat bunları bilmelerinde yine fayda var diye düşünüyorum.

***

Öncelikle çalışma ortamınız ne olursa olsun; Yaptığınız işten bilgisayarınızın sizi sıkacak kadar ağırlaşmasını istemiyorsanız, görsel öğelerden biraz tasarruf etmeniz gerekir. Bunun en göze çarpan örneği Masaüstü arkaplanında bulunan duvarkağıdıdır. Orda bulunan görüntünün bize görsel açıdan başka bir fayda sağlamadığı ortada. Yaptığınız işlemler arası geçişlerinizde masaüstü bir iki gözünüze mutlaka çarpar. Bu geçişleriniz sırasında o resmin arkada durması sizin için bir dezavantaj olur. Bunu göz önünde bulundurarak orada hiç bir görsel öğeye yer vermemenizi tavsiye ederim. Eğer bir Windows XP kullanıcısıysanız; kullandığınız temayıda gözden geçirmeniz gerekecektir. Windows 98 de kullanılan temayı bilirsiniz. Gri zemin üzerine siyah harflerle yazan “Başlat” çubuğundan hatırlamanız gerekir. XP sistemi içinde o temayı kullanabilirsiniz. Bazı insanlar görsel olarak alıştıkları için, artık işletim sistemlerini temalardan tanıyorlar. Tema değişti mi sanki makinaya Windows 98 yüklenmiş gibi bir his doğuyor. İşletim sistemi özelliklerinde bir değişme olmaz. Bu konuda rahat olun. Sadece özellikleri belli olan bilgisayarınızdan aldığınız verimden daha fazlasını almak için çabalıyoruz… Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, anlatayım:

Masaüstün ‘de bulunan Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp özelliklerden; gelen ekran içerisinden gelişmiş sekmesini tıklıyorsunuz. Performans bölümündeki ayarlar butonuna bastıktan sonra seçmek istediğiz görünüm tipi size sorulacaktır. En iyi performans için uğraştığımıza göre; seçenekler arasındaki “En iyi performans için ayarla” nın hemen yanında bulunan kutucuğu işaretleyoruz ve “Uygula” diyoruz. Bilgisayarınız bir süre sizi beklettikten sonra bahsettiğimiz görünüme ve rahatlığa kavuşacaktır.

****

Performans için yapabileceğiniz daha farklı şeyler de var. Örneğin; gereksiz programların sürekli çalışarak bilgisayarımızı daha da ağırlaştırmasıdır. Bunun çeşitli nedenleri var. Kurduğunuz bazı programlar bilgisayar başlarken çalışmaktadırlar. Bana göre Antivirüs ve Güvenlik yazılımları dışında işinize engel olmayacak hangi program olursa olsun; bilgisayar başlatılırken otomatik olarak devreye girmesi yanlıştır ! Peki bunu nasıl önleyeceğiz kısmına gelince; Başlat -> Çalıştır ‘a msconfig yazıp enterı tuşlayın. Gelen seçeneklerden en üstte ve sağda bulunan başlangıç öğesini tıklayın. Daha sonar seçenekler dizisinden; En Altta sağda bulunan tümünü devre dışı bırak ile tüm programların bilgisayar açılırken otomatik olarak devreye girmesinin önüne geçiyoruz. Yalnız ayarları uygula demeden önce; Antivirüs, Güvenlik yazılımları ve bilgisayar açılırken çalışması gereken, çalışmazsa işimize engel olacak programları işaretliyoruz. Yani aktifleştiriyoz. Ne kadar az programa yer verirseniz o kadar iyi. Ayarları uyguladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.

Benden bu seferlik bu kadar. Bu kadar geniş anlatım ile ancak en az yöntemi size söyleyebilirim… How know? olayına gelince. Yandaki iletişim bilgilerimden bana ulaşmaktan çekinmeyiniz…